Jump to content

Ağız Kanseri - Testleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Testler ve Teşhis

Ağız kanserini teşhis etmek için kullanılan işlemler ve testler şunlardır:

 

Fiziksel muayene. Doktorunuz ya da dişçiniz, anormallikleri araştırmak için dudaklarınızı ve ağzınızı; tahriş olmuş bölgeleri –yara ve beyaz yamaları (lökoplak). – muayene edecektir.

 

Test için doku alımı. Eğer şüpheli bir alan bulunduysa, doktorunuz ya da dişçiniz, laboratuar testi için biyopsi adı verilen bir işlemle o bölgeden hücre örnekleri alabilir. Olağan dışı hücreler, bir fırça ile kazınabilir ya da cerrah bıçağı ile kesilerek alınabilir. Laboratuarda hücreler kanser ya da ilerde kanser riskini gösteren öncü kanser değişimleri için analiz edilir.

 

Ağız kanseri aşamaları

Ağız kanseri teşhis edildikten sonra, doktorunuz kanserin evresini ve genişliğini belirlemek için çalışır. Ağız kanseri evrelerini belirleyecek testler şunlardır:

 

Boğazınızı incelemek için dürbün kullanımı. Endoskopi adı verilen işlem sırasında, doktorunuz boğazınızdan aşağıya ışıklı bir dürbün indirerek, kanserinizin ağzınızdan daha öteye yayılıp yayılmadığına ilişkin belirtiler arar.

 

Görüntüleme testleri. Bir çok görüntüleme testi, kanserin ağzınızdan öteye yayılıp yayılmadığını belirlemeye yardım edebilir. Görüntüleme testleri röntgen (x-ray), bilgisayarlı tomografi (CT) görüntülemesi, manyetik rezonans görüntülemesi (MRI) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) görüntülemesi ve diğerleridir. Herkesin her bir teste ihtiyacı yoktur. Doktorunuz, hangi testin sizin durumunuza uygun olduğunu belirleyecektir.

 

Ağız kanseri evreleri, Roma rakamı kullanılarak I’den IV. Evreye kadar gösterilir. Birinci evre gibi daha düşük sayılı aşama, bir bölgeye özgü daha küçük kanserin olduğunu gösterir. Daha yüksek bir evre, örneğin IV. evre, daha büyük tümörü veya kanserin baş, boyun ile vücudun diğer bölgelerine yayıldığını gösterir. Kanserinizin evreleri, doktorunuzun, sizin için uygulanacak tedavi seçeneklerini belirlemesine yardım eder.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...