Jump to content

Hatalı Yapılan Diş Dolgusu Nasıl Düzeltilir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dolgu yapıldıktan sonra, önce bir yükseklik kontrolü yapılır. Yükseklik, dolgu yapılan dişin karşı çenede ona karşı gelen dişle uyumunu sağlayacak ve kapatıldıklarında diğer dişlerin temasını engellemeyecek şekilde olmalıdır.

 

Yükseklik önemli bir konudur. Dişteki küçük bir yükseklik bile, bir süre sonra dişteki travmaya bağlı pulpitis denilen sinir harabiyetine neden olur. Hasta dişteki yüksekliği fark ettiği anda hekimine başvurmalıdır. Bu sorun, hiç anestezi yapılmadan, saniyelerle sınırlı bir zaman içerisinde halledilebilir.

 

Dolgudan sonra önemli olan bir diğer nokta da, iki dişin arasındaki kontaktır. Sıkı ya da gevşek, eğer dişler arasında çok belirgin bir aralık yoksa mutlaka iki dişin kontak halinde olması gerekir. Bu özellikle azı dişleri için önemlidir. Yemek yerken, dişlerin arasına daha sonra diş eti iltihabına yol açabilecek şekilde yemek artıklarının gömülmemesi için, dolgudan sonra kontağın diş ipi ile kontrol edilmesi gerekir. Diş ipinin girebileceği ama sıkı girip çıkacağı bir kontağın olması tercih edilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...