Jump to content

Kırmızı Ağız Hastalığı Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Birçok ateşli hastalıklar sırasında, mide, barsak bozukluklarında, diş çürüklerinde, iyot, civa, bizmut ve bazı antibiyotik ilâçların alınmasında, vitamin noksanlığında, üremide, şeker hastalığında ağız mukozasında «kırmızı ağız hastalığı» (kataral stomatit) meydana gelebilir. Bunlardan başka, küçük çocuklarda yalancı emzik, çürük ve pürtüklü dişler de ağızda bu hali yapabilir.

 

Belirtileri.

 

Ağız içi kırmızı ve şiştir. İltihap ağız içini ya tamamiyle örter, ya da dişeti, dil, damak, yanak gibi bir bölgesinde kalır. Süt çocuklarında mukoza kuru olup üzeri sümüklü, yapışkan bir salgıyla örtülüdür.

 

Çocukların diş çıkarma zamanından sonra olan iltihaplanmalarda ağızdan dışarı akan salyanın deride kızarıklıklara yol açtığı görülür.

 

Tedavisi.

 

Sıcak, acı yemekler, sigara yasak edilir. Hafif antiseptiklerle günde birkaç defa ağız, boğaz çalkalanır. Bir bardak suya bir çorba kaşığı oksijenli su koyarak, ya da 1/4000 oranında rivanol solüsyonu ile yapılan gargaralar çok iyi gelir.

 

Ayrıca, ağızda eritilen pastiller kullanmak da faydalıdır. Yalnız, antibi-yotikli pastiller çok fazla ve devamlı alınırsa ağızda başka mantarların üremesine, ağız yarasının müzminleşmesine yol açabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...