Jump to content

Vasıf Talibov...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Vasıf Talibov (d. 14 Ocak 1960, Aralıg-Nahçıvan), Nahçıvan Otonom Cumhuriyeti Yüksek Meclisi başkanı, milletvekili. Vasıf Talibov, İlham Aliyev'le bağı olan Yeni Azerbaycan Partisi'nin üyesidir. Bölge sakinleri tarafından Türkmenistan eski cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov'la kıyaslanan Talibov,otoriter yönetimi ile bilinmektedir.

 

Gençliği ve kariyeri

 

1981 yılında Nahçıvan Devlet Pedagoji Üniversitesi (şu anda Nahçıvan Devlet Üniversitesi) tarih fakültesinden ve 1998 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vasıf Talibov, Rusça, Azerice, Türkçe ve biraz İngilizce bilmektedir. İlk olarak, Şerur Rayonunda

Damirchi köyünde 1981 yılında öğretmenlik yaptı. 1982'den başlayarak, personel hakkında öğretim görevlisi olarak ve daha sonra Nahçıvan örme eşya fabrikasında özel bölüm başkanı olarak çalıştı.

 

Siyaset

 

Eylül 1991 - Nisan 1994 tarihleri arasında Nahçıvan Yüce Meclisi Başkanı baş asistan olarak çalıştı.

 

Nisan 1994'den Aralık 1995'e kadar dış ekonomik ilişkiler Nahçıvan Başbakanı ilk Milletvekili oldu. Vasıf Talibov iktidarı ele geçirmek için Moskova'dan Nahçıvan döndükten sonra Haydar Aliyev tarafından desteklenen ve Haydar Aliyev tarafından kurulan Yeni Azerbaycan Partisi'nin (NAP) kurulmasına katıldı. NAP Siyasi Konseyi ve Başkanlık üyesidir. 8 Nisan 1995 yılından bu yana NAP Nahçıvan Örgütü Başkanıdır. Vasif Talibov 12 Kasım 1995'te, 5 Kasım 2000'da, 6 Kasım 2005'te, 7 Kasım 2010 tarihinde, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi yardımcısı olarak seçildi. 3 Aralık 2010 tarihinde ve 28 Kasım 2005'te sırasıyla birincil oturumlarda, 16 Aralık 1995 tarihinde ve 7 Aralık 2000 tarihinde Yüce Meclis ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı olarak da seçildi. Dünya Azerbaycanlıları kongrelerinde ilk (2001), ikinci (2006) ve üçüncü (2011) yılında Koordinasyon Kurulu üyesi olarak seçildi. Talibov yönetiminde, Nisan 2009 tarihinde, ticaret, turizm ve çevre koruma konularında Avusturya'nın bir bölgesi olan Styria'ya ticaret için son derece geliştirilen düzenli temaslar başlatılmıştır.

 

Eleştiriler

 

Ekonomi, kültürel gelişme ve dış ilişkilerinde ki yararlarına rağmen, Talibov Nahçivan içinde ve yurt dışında tartışılmaktadır. Eleştirmenler tarafıdan Talibov, özerk Azerbaycan bölgesi olan Nahçivan daki rejim muhaliflerine karşı aşırı güç kullanmasıyla bilinmektedir. Sık sık Aliyev ailesinin etrafında egemen oligarşinin bir üyesi olarak görülen onun "kişisel beyliği" olarak bölgeye çalıştırmak için söylenir. Talibov iktidarı sırasında, binlerce vatandaş yurt dışında iş için bölgeyi terk ederek daha iyi yaşam koşulları aramaktadırlar.

 

Ödülleri

 

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 2010 yılında "Glory of Honor" ödülüne layık görüldü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...