Jump to content

Diş Çekiminde Uygulanan Anestezi Yöntemleri Nelerdir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Diş çekimlerinde çeşitli anestezi yöntemleri uygulanır. Çünkü dişlerin pozisyonu, seçilecek anestezi yöntemi açısından önemlidir. Dişin alt ya da üst çenede olmasına ve pozisyonuna göre, o çeneye bir anestezi yapılır.

 

Sinirlerin bir blok halinde o yarım çeneyi uyuşturması çok önemlidir. Çünkü baş ve boyuna gelen sinirler alt ve üst çeneye yayıldığı ve her diş köküne de ayrı ayrı sinir ulaştığı için, azı dişlerinin çekiminde çoğunlukla arka bölgeden blok halinde yarım çene uyuşturulur. Yanı sıra dişin çevresine de destekleyici küçük anesteziler yapılarak, dişin tam bir anestezi altına girmesi sağlanmış olur.

 

Anestezi seçimini belirleyen faktörler

 

Eğer çekilecek olan alt çene yirmi yaş dişiyse, o bölgenin sinirine bir anestezi yapılır. Üst yirmi yaş dişi ise, üst çeneye bir anestezi yapılır.

 

Ayrıca anestezi seçiminde, hastanın sistemik bir sorununun olup olmaması da çok önemlidir. Hekimlerin sormasının yanı sıra, hastaların da sistemik hastalıklarını ve kullandıkları ilaçları belirterek anestezi seçimine yardımcı olmaları gerekir. Hastanın tansiyon sorunu varsa, adrenalin içermeyen bir anestezi seçilmelidir. Ya da alerjik bir sorunu varsa ona göre bir anestezi seçileceği için, hastanın sorunlarını mutlaka belirtmesi büyük bir önem taşır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...