Jump to content

Süleyman Efendi ( Ciminli Baba )


Sarmaşık
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Asıl adı Süleyman dır. Melami tarikatine mensuptur. Keramatleri aşikar olan bir kişiydi.Halk arasında sürekli hakir görülürdü. Elbisesinde binbir yaması vardı. Ali Kemali tarafından yazılan “Erzincan Tarihi” adlı kitapta her yerde olduğu gibi yer verilmiş ve bir fotoğrafı konmuştur.

 

Ciminli Baba aleyhinde konuşulanları ve konuşanları bildiği ve kendisi hakkında konuşanlara “Benim hakkımda bilmediğin şeyleri söyleme” dedi. Ayrıca yolda yürüyen, tarlada çalışan ve yıkanması gerektiği halde yıkanmayanlara “Bir daha Gusül abdesti almadan bu sokakları çiğnediğini görmeyeyim” diye ikaz ederdi.

 

Ciminde tekkesi vardı. 1939 depreminden önce Erzincan valisini ikaz ettiği, vali bu tavra karşı onu zehirletmek istediği ancak zehirli kahveyi içen Ciminli Baba' nın zehirlenmediği anlatılmaktadır. Depremden önce Zeki paşaya deprem olacağı konusunda ikazda bulunmuş ve Ordu deprem olacağı düşüncesi ile koğuşlarda dışarıya çıkarılmıştır. Askeri birliklerde içeride görevi bulunan 15 kişi hayatını kaybetmiş ve diğer askerlerin tamamı kurtulduğu bilinmektedir.

 

Ciminli Baba' nın cemaate gitmediği, cemaatle namaz kılmadığı anlatılmaktadır.

 

Ciminli Baba' yı bir gün zorla Akkoyunlu camisine getirmeşler. Camiye girip namaza başlamadan önce imama bağırmış “Ocağın batmasın namazını kıldır.Ondan sonrada beni götür ve öküzünün yanına koş” demiş. Camiden çıkan cemaat sormuş “Hocam Ciminli Baba ne demek istedi ? ”. Hoca cevap vermiş “Şıhlı tarafında bir tarlam var birde öküzüm var ve çift süreceğim ikinci öküzüm yok. Düşünüyordum ki camiden çıktıktan sonra kimin öküzünü alacağım. Tarlaya gidip gelinceye kadar zaten geç vakit olur.”

 

Ciminli Baba 22-23 yaşlarında askere gitmiş ve orada namaz kılmasını hazmedemeyenler varmış. Buna engel olmak isteyenler ölümle tehdit etmişler. Ciminli Baba yı en sonunda bir fırının içerisine kapatmışlar. Fırında ekmek pişirildiği, bu yüzden sıcak olduğu ve yanmış olması gerektiği düşüncesi ile fırını açtıkları zaman Ciminli Baba nın fırında zikir halinde olduğunu görmüşler. Bir daha da kendisine ilişmemişler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...