Jump to content

Pera Film Yeni Sezona Başlıyor!


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Pera Müzesi film etkinlikleri kapsamında Pera Film, 2013 Sonbahar sezonunu dikkat çekici iki program ile açıyor:

 

pera-film-yeni-sezona-basliyor--3532756.Jpeg

 

Pera Müzesi film etkinlikleri kapsamında Pera Film, 2013 Sonbahar sezonunu dikkat çekici iki program ile açıyor: Silahlara Veda: Sivil Direniş Hikayeleri ve Aklım Nerede? Sinemada Pskiyatri.

 

Silahlara Veda: Sivil Direniş Hikayeleri

 

4 – 29 Eylül 2013

 

Kanunun ötesindeki protesto demokrasiden uzaklaşmak değil,

demokrasi için mutlak bir gerekliliktir.

? Howard Zinn

 

Programın başlığı, Ernest Hemingway imzalı Birinci Dünya Savaşı dönemini anlatan 1929 tarihli ve önemli Amerikan romanlarından, Silahlara Veda'dan ilham alıyor. Hemingway'in romanı güzel ile trajiği, narin ile haşini ve gerçekçiyi inceliyorduysa, programa seçilen filmler de aynı şairane ve içten yaklaşımla 20. ve 21. yüzyıllardan çeşitli toplumsal direniş hikayelerini inceliyor.

 

Program uzun metraj belgesel filmlerin yanı sıra kısa videolardan oluşan Parkta Kısa bir Gezinti başlıklı bir bölümü de kapsıyor. Toplumsal direniş çoğu zaman güç dengelerindeki değişimlere karşılık vermek amacıyla ortaya çıkıyor. Aralarında Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya ve İran gibi ülkelerin de bulunduğu bu farklı belgesellerin tümü insanlar ile ilgili ve toplumun güncel siyasi ve sosyal olaylara bakış açılarını beyaz perdeye taşıyor. Hikayeler kimi zaman kitlesel hareketlerden ortaya çıkarken, kimi zaman da bireysel bir bakış açısından filizleniyor.

Ana programa eşlik eden kısa filmler programı, Parkta Kısa Bir Gezinti: Kısalar 28 Mayıs 2013 günü İstanbul'un sayılı yeşil alanlarından Gezi Parkı'nın yıkım kararını protesto etmek amacıyla başlayan olayları kayda alan çeşitli kısa belgesel filmler ve müzik videolarından oluşuyor.

 

Aklım Nerede? Sinemada Psikiyatri

14 – 26 Eylül

 

Sonbahar sezonunu Silahlara Veda programıyla açan Pera Film, sezona Aklım Nerede? Sinemada Psikiyatri programı ile devam ediyor. Medikal iletişim konusunda uzman 121 Medikal ve Life is Film prodüksiyon şirketi işbirliğiyle düzenlenen programda zihinsel hastalıkları ve ruhsal sağlık sorunlarını çeşitli şekillerde ele alan filmler; kimi ruhsal bozukluklara tanı koymak için gerekli unsurların tespit edilmesi, doktor-hasta ilişkisi ve psikoterapi hakkında eğitim alan psikiyatri asistan hekimlerini, psikiyatrinin farklı alanlarında eğitmek için kullanılabiliyor.

 

Aklım Nerede? başlığını Amerikalı alternatif rock müziği grubu Pixies'in aynı ismi taşıyan şarkısından ilham alıyor. Pixies'in çalışmaları, “Tevrat şiddeti, ensest, zihinsel hastalıklar, teşhircilik üzerine, garip, bilinç akışı şarkı sözleri koleksiyonu ve bu sözlere eşlik eden güçlü gitar, şiddetli bas ve aralıksız davul, ortaya hem aşındırıcı hem de melodik bir tarz” olarak da tanımlanabilir. Aynı şekilde, programa seçilen filmler de, insan zihni, hissetme, düşünme ve davranış biçimlerini, hem şiddetli hem de sakin yönleri ile yakalıyor. Program, The Master, Körlük, Tek Başına Bir Adam, İçinde Yaşadığım Deri, Babadan Oğula, Masumiyetin İntiharı ve Melankoli olmak üzere yedi filmden oluşuyor. Sinema tarihinin başından itibaren, psikiyatristler filmlerin cazibesini ve gücünü anlamak için izliyor ve araştırıyorlar. Sinemacılar da psikiyatriye ilgi duydukları gibi bu gizemli dünyayı filmlerinde sık sık işliyorlar. Hem filmler hem de psikiyatri, insan düşüncesi, duygular ve davranışlara odaklanırken, bu iki konu arasında bir ilişki kurmamak imkansız. Program süresince gösterilecek birkaç film, psikiyatrist ve sinema eleştirmenlerini, filmlerin estetik değerlerinin yanı sıra tıbbi özelliklerini tartışmak ve incelemek üzere söyleşiye davet ediyor.

 

 

 

Silahlara Veda: Sivil Direniş Hikayeleri

 

4 – 29 Eylül 2013

 

Filmler

 

•Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir / Ecumenopolis: City Without Limits

 

• Occupy: Film / Occupy: The Movie

 

• Handsworth Şarkıları / Handsworth Songs

 

• Orman İçin Seviş / F*ck for Forest

 

• Ağ / The Network

 

• Yeşil Dalga / The Green Wave

 

• Cennetsi Barışın Kapısı / The Gate of Heavenly Peace

 

• Dünya Daha İyi Olsun / Better This World

 

• Larzac Hareketi / Tous au Larzac

 

• Parkta Kısa Bir Yürüyüş: Kısalar / A Short Walk in the Park: Shorts

 

 

Aklım Nerede? Sinemada Psikiyatri

 

14 – 26 Eylül 2013

 

Konferans

 

• Dücane Cündioğlu: “Sinemada Psikiyatri”

14 Eylül Cumartesi, 19:00

 

Filmler

 

• The Master

 

• Körlük / Blindness

 

• Tek Başına Bir Adam / A Single Man

 

• İçinde Yaşadığım Deri / The Skin I Live In

 

• Babadan Oğula / The Place Beyond the Pines

 

• Masumiyetin İntiharı / The Virgin Suicides

 

• Melankoli / Melancholia

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...