Jump to content

Green Office Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Green Office, ofislerde uygulan bir tasarruf ve iyileştirme programıdır. WWF’in insanlığın doğal kaynaklar üzerindeki baskısını, Ekolojik Ayak İzi’ni, azaltmak için oluşturduğu stratejik yaklaşımının bir parçasıdır. Program; karbon emisyonu başta olmak üzere enerji tasarrufu, yenilenebilir kaynaklar, doğal kaynakların bilinçli kullanımı ve yaşam tarzının değiştirilmesi konusunda ofis çalışanlarında farkındalık yaratmayı hedefliyor. Green Office Programı, katılımcı şirketlerin ofis kaynaklarının sistematik bir şekilde değerlendirilerek ilgili tasarruf kriterlerinin belirlenmesine ve bu çerçevede ofislerin kendi çevre yönetim sistemini yaratmalarına olanak sağlıyor.

 

Green Office, zamanımızın büyük kısmını geçirdiğimiz ofislerde bir yandan tüketiminizi azaltıp kurumunuzun doğa üzerindeki baskısını hafifletmenize bir yandan da tasarruf etmenize yardımcı olur. Bu programdan hem şirketiniz hem de doğa kârlı çıkar.

 

Green Office Programı, ofis çalışanlarını çevre dostu tercihler yapmaları konusunda yüreklendirip, daha fazla tasarruf yapılması konusunda yönlendiriyor. Program, ofisler için bir tasarruf mekanizması oluşturup, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımına bireysel katkıda bulunmasını sağlıyor.

 

Tüketiciler doğaya karşı daha duyarlı davranarak, doğaya saygılı ürünleri daha fazla tercih ediyor. Doğayı koruyarak farklılaşan şirketlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu amaçla hazırlanan Green Office logosu ve diploması, kurumsal imaja katkıda bulunuyor, şirketlerin doğayı korumak için geliştirdikleri stratejilere değer katıyor.

 

Sistem Nasıl İşliyor?

 

Öncelikle Green Office olmak isteyen kurumla, WWF-Türkiye arasında bir sözleşme imzalanır. Sonrasında WWF-Türkiye tarafından kuruma gönderilen Green Office Değerlendirme Formu doldurulur ve ofisin mevcut durumu, ofiste iyileştirme yapılacak en az üç alan ve ne kadar iyileştirme yapılmak istendiği belirlenir. Hangi alanlarda iyileştirme yapılacağı konusunda WWF-Türkiye de gerekli durumlarda destek olur. Bu alanlarda rakamsal iyileştirme hedefleri konur. Kurumun Green Office Diplomasını alabilmesi için bu taahhütleri bir yıl içinde yerine getirmesi gerekir. Maksimum bir yılın sonunda belirlenen hedeflere ulaşılamadığı durumda karşılıklı görüşülerek yeni bir süre tanımlanır.

Hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığına bir önceki yılın harcama kalemleri baz alınarak karar verilir. Örneğin elektrik konusunda iyileştirme yapmaya karar verildiyse bir önceki senenin elektrik faturasıyla güncel fatura karşılaştırılır. Kurumun Green Office diplomasını kullanmaya devam etmesi, her yıl iyileştirmeye yönelik yeni bir taahhüt vermesiyle ve/veya daha fazla iyileştirme yapmak mümkün olamıyorsa mevcut durumunu korumasıyla mümkündür. Bu anlamda Green Office için süresiz bir program denilebilir.

 

Programın ofiste çalışan kişi sayısına göre hesaplanan bir katılım bedeli bulunur. Buna ek olarak işbirliğinin devam ettiği her yıl bir aidat ödenir. Bu aidat da yine çalışan sayısına göre belirlenir.

 

Green Office Kriterleri

1. Doğal Kaynakların Tüketimi

- Isıtma / soğutma

- Elektrik tüketimi

- Ulaşım

- Su Tüketimi

- Kağıt Tüketimi

- Büro Malzemeleri

- Gıda Tüketimi

 

2. İşlevler

- Satın Alma

- Kafeterya

- Temizlik Hizmetleri

- Atık Yönetimi

- Bina Bakımı

 

3. Çalışan Bilincinin Artırılması

 

Programa Neler Dahil?

 

WWF-Türkiye Green Office Programı'na başvurmanızla birlikte sadece kurumunuzun teknik sürecini takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda daha iyi bir Green Office olabilmeniz için çeşitli bilgi paylaşımlarında bulunuyor. Green Office Programı ile birlikte;

 

Değerlendirme Formu:Kurumun mevcut tüketimini anlamaya yardımcı olan detaylı bir form.

 

E-bülten:2 ayda 1 networkten best practice ve yeni önerileri anlatan, güncel doğa dostu ipuçları içeren e-bülten.

 

Anket:Çalışanlar ve iş ortakları için Green Office alışkanlık anketi.

 

Compass: Dünyada bütün Green Office’lerin erişim hakkının olduğu ve Green Office’le ilgili en güncel bilgilerin bulunduğu intranete erişim

 

İç iletişim:Yıl içindeki, çevreyle ilgili özel günlerde çalışanda farkındalık yaratmak için bilgi ve malzeme desteği.

 

Know-How aktarımı: WWF'in Green Office Network toplantıları ve eğitimleri hakkında bilgilendirme.

 

Teknik Destek:Green Office süreci boyunca hedeflerin gerçekleştirilmesi ve soruların yanıtlanması için teknik desteğin verilmesi.

 

Dış iletişim:En fazla bir yılın sonunda hedeflere ulaşıldığı taktirde Green Office logo ve diploma kullanım hakkını elde etmiş olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...