Jump to content

Bir Bardak Süt Kolon Kanserini Önlüyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Araştırmalar, günde bir bardak sütün, erkeklerde sıkça rastlanan kolon kanserini önlediğini ortaya koydu.

 

'New Scientist' dergisinde yer alan habere göre, Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu ile Boston Kadın Hastalıkları Hastanesi'nin işbirliği ile ABD ve Avrupa'da toplam 534 bin kişi üzerinde yapılan 10 farklı araştırmada, sütteki yüksek orandaki kalsiyumun, başta kolon kanseri olmak üzere, sindirim sisteminde görülen birçok kanser türünü önlediği ortaya çıkarıldı.

 

Araştırma sonuçları, dün Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından da yayımlandı. Yapılan analizlerde günde en az bir bardak süt içen kişilerin, haftada iki bardaktan da az süt içen kişilere göre kolon kanserine yakalanma risklerinin yüzde 15 oranında azaldığı saptandı. Uzmanlar, kalsiyumun, hücrelerin aşırı çoğalmasını önlediğini ve bu çoğalmadan dolayı kanserin oluşumunu önlediğini belirtiyorlar.

 

Ayrıca, yiyecek ve içeceklerden yüksek oranda kalsiyum alan kişilerde 'kolorektral' kansere yakalanma riskinin yüzde 22 oranında düştüğünü tespit eden araştırmacılar, yetişkinlerin günde 3 bardak süte eşdeğer olan 900 miligram kalsiyum alması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Özellikle yetişkin erkeklerde sıkça görülen ve dünyada en tehlikeli 4. kanser türü olarak bilinen kolon kanseri sadece ABD'de yılda yaklaşık 41 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...