Jump to content

İşte Mısır'da Ordunun Katliam Bilançosu..


Muhteva

Önerilen Mesajlar

misirda_yine_kanli_mudahale_olu_ve_yaralilar_var13766611730_h1063020.jpg

 

Mısır'da 30 Haziran gösterileriyle başlayan, 3 Temmuz'da ordunun yönetime el koyması ve ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden uzaklaştırılması ile tırmanan siyasi gerilim neticesinde yapılan katliamların bilançosunun 3 bin 533 ölü, 11 bin 520 yaralı olarak belirlendi.

 

Mısır <linkz id="linkz3" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: 0px;">Sağlık</linkz> Bakanlığı, hastane <linkz id="linkz2" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: 0px;">kaynakları</linkz> ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ndan alınan bilgilere göre, Kahire ve Giza, ülkenin doğusundaki Sina Yarımadası, <linkz id="linkz1" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: 0px;">sahil</linkz> kenti İskenderiyye, Süveyş Kanalı'nın kıyısında bulunan İsmailiyye, Asyut, Feyyum Beni Suveyf, Eş-Şarkiyye, Kefr eş-Şeyh, Dekahliye, Kalyubiyye ve diğer kentlerde 3 bin 533 kişi hayatını kaybetti.

SON DAKİKA

13:00 İçerde bulunan protestocuların kollarına ailelerinin telefon numaralarını ve adreslerini yazdıkları bildirilirken, Gazeteci Metin Turan sosyal medyada yazdığı bir mesajda vasiyette bulundu. Turan "Şimdiden vasiyetim bana bir şey olursa beni Gafir Mezarlığı'nda Mustafa Sabri Hazretleri'nin kabrine defnedin" dedi.

12:30: Mısır'ın başkenti Kahire'nin Ramses meydanındaki Fatih camiinde endişeli bekleyiş devam ediyor. Polis, gece camiye sığınan göstericilere biber gazı ile müdahale etti.

12.22: El Fetih camii içinde mahsur kalanlardan biri El Cezire'ye verdiği beyanda cami içerisinde 200 kadar kadın ve 5 çocuk olduğunu ifade etti. Kadın ve çocuklara dışarı çıkma izni verildiği, ancak kadınların çıkmayı kabul etmedikleri ve hep beraber güvenle çıkılmasını istediklerini söyledi.

12.00: Mısır'da darbe yanlıları, Feth Camisi önünde toplanarak, "Ya Allah, Mursi ve yandaşları ölsün" şeklinde sloganlar att.

11.30: Caminin içindeki göstericiler "Ya hepimiz çıkarız ya da hepimiz burada otururuz" diye slogan atıyorlar. Cami içinde bulunan ve polis tarafından tutuklanmak istenen kişileri vermeyeceklerini böylece ortaya koydular.

11.29: El Fetih Camii'nin imamı, cami önündeki polislerin Baltacı denilen grubu uzaklaştırması ve camiye yiyecek girişine izin vermesi gerektiğini söyledi.

11.20: Güvenlik güçlerinin kadınların camiden ayrılmalarını istediği bildirildi.

11.07: El Fetih camiine giden bütün yolların kapatıldığı ifade ediliyor.

10.33: El Cezire canlı yayınına EL Fetih Camii içinden bağlanan bir gösterici "Bize bunların (darbecilerin) yaptıklarını Yahudiler (İsrail) bile yapmadı" diye haykırdı.

İşte Mısır'da ordunun katliam bilançosu - Ortadoğu Haberleri

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...