Jump to content

Kanımızdaki Mucize Saç Dökülmesi Ve Saç Ekiminde Prp Tedavisi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İnsan kanı birçok hücre, mineral,vitamin ve hormonları içerir ancak temelde üç segment hücre çok daha fazla bulunur.Bunlar vücudumuzun en çok ihtiyacı olan oksijeni taşımaya yarayan eritrositler(kırmızı kan hüreleri), vücudumuzdaki mikrobik durumlar ve vücuda yabancı gelen hertürlü organizmayla savaşan lokositler(beyaz kan hücreleri) , kanamayı durduran ve onarım yapan yani deride , iç organlarda, hasar gören bölgede onarımı başlatıp yürüten trombositlerdir(halk arasında sarı kan ).Öylebir vucut düşünün ki çizilen, kesilen dokular iyileşemesin, hasar gören dokular onarılamasın ,vücuda giren yabanci mikroorganızmalarla mücadele edilemesin… Esasen yaratıcının yaratılandaki mucizelerinden küçük bir detay bu hadise.

 

Trombositlerin onarım özellikleri çok öceden keşfedilmiş olmasına rağmen lokal uygulamalarda bu özellikten faydalanılmasına daha yeni yeni başlanmıştır.Uygulama kolaylığı açısından cilt ve cilt altı dokuda yaygın olarak kullanılmaya başlanmış, eklem boşluklarında menisküs yırtıklarında, yüzeyel tendon hasarlarında kullanımı artmaktadır.

 

Kümeleşecek yogunlukta hazırlanan trombositler enjekte edildiği bölgede onarım faaliyetini hızlandırıp , fibroblastların, büyüme ve onarım faktörlerinin bölgeye daha fazla gelmesini sağlayıp,kollejen oluşumunu ve hasar gören dokuların onarılmasını hızlandırmaktadır.

 

Mucize trombositlerin, hem uygulama kolaylığı hemde sonuçlarının daha belirgin gözlemlenebildiği cilt ve cilt altı dokuda kullanımı giderek artmıştır. Saç dökülmesinde temel faktörlerden biri , saç kökündeki kıl follükülünün koruyucu dış zarında hasar oluşması ve hasarlanan follikülün iyice zayıflayıp ölmesidir.Saç dökülmesi olan bölgeye trombositler uygulandığında bu hasar hızlıca onarılıcak ve dökülme durdurulucaktır.

 

Saç ekiminde bütün gelişmelere rağmen ekilen saçların tamamının tutmaması önemli bir sorun olarak devam etmektedir. Donör bölgeden çıkarılan saç köklerinin dışarıda bekleme sırasında gördüğü hasar, çıkarılma aşamasında ve ekim aşamsında hasara uğraması ve bunun sonucunda bir kısmının çıkmaması en önemli problem ve hasta ve hekimler için kaygı sebebi olmaya devam etmektedir.

 

Ancak..Trombositlerin bu mucizevi etkisinden faydalanan hekimler.Ekim öncesi yapılan trombosit enjeksiyonu ile bölgeyi onarım faaliyetine hazırlamakta böylece hasar gören folliküllerin hızlıca onarılmasını sağlamakta ve folliküllerin dışarıda beklediği solusyona trombositten zengin kan plazması ilave etmek dokunu dışarda kalış süresince hasar görmesini azaltmaktadır.Ekim sonrası uygulanacak tombositler ise saç köklerinin daha erken toparlamasını ve çıkmasını sağlamaktadır.

 

Bu mucizeden ilham alan hekimler saç ekimi öncesi ve sonrası terombositten zengin plazma(PRP) uygulamalarıyla saç ekimi kalitesinde çıtayı yükseltmeye devam ediyor.

 

PRP Nerelerde kullanılır?

Yüz, boyun,saçlı deri, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde: - deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazanıldırılmasını sağlamak. - İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak - saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisinin güçlendirmek

 

- lazer-peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak

 

* dokuda hızlı iyileşme ve onarım gerektiren her uygulamada ve her dokuda kullanılabilmektedir

 

* saç ekimi üzerine çelışmaların artması ile ekim öncesi dokunun hazırlanması ve ekim sonrası nakledilen saç folliküllerinin ölmeden iyileşmesinde

 

* spor yaralanmalarında özellikle tendon ve bağ ve meniskus hasarında iyileşme sürecini hızlandırmak için

 

* menisküs yırtıgı ve kireçlenmelerde eklem sıvısı içine verilerek hasarın tedavi edilmesinde

 

* menisküs yırtıgı ve kireçlenmelerde eklem sıvısı içine verilerek hasarın tedavi edilmesinde

 

Dr Resul YAMAN

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...