Jump to content

Yürüyüş Yapmak Hakkında Her Şey...


Renan

Önerilen Mesajlar

Yürüyüş yapmak, insana enerji verir ve tam olarak rahatlamasını sağlar. Siz rahatladıkça, olaylara bakış açınız da değişir ve her zamanki farkındalığınızdan çıkıp, olabilecek en yüksek seviyedeki farkındalığa erişirsiniz; sezgisel zekaya. Bilinçaltınız öne çıkar ve daha yaratıcı çözümler bulursunuz.

 

Sabah yürüyüşü yapmak kadar basit bir egzersiz, size tahmin edemeyeceğiniz kadar çok fayda sağlar. Günümüzün hızlı dünyasında ihtiyacınız olan molayı verir ve oksijen alırsınız. Özellikle sabahın erken saatlerinde yapılan yürüyüş çok daha fazla taze oksijen almanızı sağlar. Üstelik doğanın ve etrafın keyfini de çıkartırsınız.

 

Sabah erken saatte alacağınız oksijen aynı zamanda size büyük bir enerji verecektir. Bacaklarınızı hareket ettirmeniz kanınıza iyi kolesterol olarak dönecek ve çakra denilen enerji kanallarınızı açacaktır. Eklemlerinizi sürekli hareket ettirmek kan dolaşımınızı sadece yürüyüşle hızlandırabileceğiniz kadar iyi hızlandıracaktır.

 

Yürüyüşün bir meditasyon olduğunun da farkına varmak, yürüyüşünüzün ritmine ve nefesinize odaklanmak size gerçek bir rahatlama ve farkındalık kazandıracaktır.

 

Neden yürüyüş?

 

Günümüzün hızlı dünyasında yürüyüş yapmak kişi için bu hızlı yaşama bir mola vermek ve kendine zaman ayırmak anlamına gelir. Ayrıca doğada geçirilen zaman, kişiye hem sağlık hem de mutluluk verecektir.

 

Çoğu zaman vücudumuz fazla hareket etmez ve kanımız neredeyse hiç taze oksijen alamaz. Ama egzersiz yapmak bunu değiştirir. Kaslarımızdaki gerginliği atmamızı sağlar, hücrelerin yenilenmesini sağlar, enerji seviyelerimizi yükseltir ve bize kuvvet verir. Sabah yürüyüşleri fiziğinizi değiştirmenin de en kolay yoludur.

 

Ayrıca yürüyüş yapmak, moralinizi yükseltir, sizi mutlu kılar hatta depresyonu yenmenizi sağlar.

 

Kısacası, sağlık, egzersiz ve derin rahatlama hissi için yürüyün.

Egzersiz olarak sabah yürüyüşü yapmak

 

Bu egzersiz en hor görülen ve boş verilen egzersizdir çünkü kulağa çok basit gelir. Çoğumuz, yürümek yerine dans ve egzersiz sınıflarına gitmeyi tercih ederiz ve vaktimizin çoğunu kapalı bir spor salonunda geçiririz.

 

Fakat yürüyüş sandığınızdan çok daha faydalıdır. Öncelikle de ucuzdur. Bir çift spor ayakkabıdan başka bir şeye ihtiyaç duymazsınız. Üstelik koşuyla neredeyse aynı oranda kalori yakarsınız ve yürüyüş vücudunuza ekstra yük de bindirmez.

Yürüyüşe başlamadan önce neler yapmalısınız?

 

1 saat öncesinde bir şey yemediğinizden emin olun. Sindirim için vücut çok enerji harcar ve siz yemekten hemen sonre egzersiz yapacak olursanız, kendinizi fazla yormuş olursunuz. Meyve ve meyve suyu tüketmenizde ise bir sorun yoktur.

 

Tek başına egzersiz sizi sağlıklı kılmak için yeterli değildir. Alkol ve sigarayı bırakmadığınız sürece hiç bir spor çeşidi vücudunuza yardımcı olamaz.

 

Egzersizinizi ne zaman yaptığınız çok da önemli değildir. Sabah yürüyüşünün daha iyi olmasının söylenmesinin nedeni, havanın sabah daha taze olmasıdır.

 

Yürüyüş yaparken kalabalık yollardan kaçının. Taze bir havaya ve yeşil bir doğaya ihtiyacınız var. Eğer vücudunuza oksijenden çok karbondioksit girerse bu, vücudunuza zarar verir.

 

Nasıl yürüyüş yapmalı?

 

İnsan vücudu zaten yürümek için programlanmıştır. Bunu yapabilmek için de öğrenmeye ihtiyacınız yoktur. Ama size daha etkili bir yürüyüş egzersizi için yardımcı olabiliriz;

 

Her gün en az 30 dakika yürüyün.

 

Kendinize bi rota belirleyin ve bu rotada yol hep dümdüz olmasın.

 

Eğer canlı adımlarla yürüyemiyorsanız dert etmeyin. Bunun yerine 2 dakika canlı yürüyüş ve 2 dakika daha rahat olduğunuz yürüyüş hızını uygulayın. İkinci 2 dakikadan sonra dinlenin ve daha sonra tekrar canlı- normal yürüyüş şeklinize dönün. Eğer canlı yürüyüş yapabiliyorsanız, bunu aşağı yukarı 20 dakika süreyle yapın. Eğer günde 30 dakikanızı yürüyüşe ayıramıyorsanız da dert etmeyin. Burada en önemli olan şey düzenli egzersizdir.

 

Yürüyüş vücudunuzu nasıl etkiliyor?

 

Vücut bileşimi

Haftada 4 kere yürüyerek (her seferinde 45 dakika) ortalama bir kişi senede 8 kg.’ı, hiç bir beslenme değişimi yapmadan, verebilir.

Kalp ve damar egzersizi

 

Her hızda ve seviyedeki yürüyüş (haftada 2-3 defa en az 20 dakika) kalp-damar sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.

 

Kassal dayanıklılık

Bütün yürüyen kişiler belli bir oranda dayanıklılığa sahip olurlar. Bu da onların yorulmadan önce daha uzun süre egzersiz yapmalarını sağlar.

 

Kassal kuvvet

Yürüyüş kaslarınızın daha kuvvetli olmalarını sağlar.

 

Yürüyüşün faydaları

 

Kalbinizi güçlendirir.

Büyük hastalıkları engeller.

Felç ve tansiyon riskini azaltır.

Kolesterolü azaltır.

Eklem ve kemikleri güçlendirir.

Kilo kontrolüne yardımcı olur.

Morali ve kendine güveni yükseltir.

Beyin sağlığına yardımcı olur.

Size enerji sağlar ve geceleri rahat uyumanıza yardımcı olur.

Stres ve endişeyi atmanızı sağlar.

Denge ve dolaşımı güçlendirir.

İmmün sistemini güçlendirir.

 

Yürüyüş ve sırt ağrısı

 

Sırtınız için yapabileceğiniz en iyi şey her gün yürümektir. Çünkü yürüyüş kassal gelişimi destekler, kan dolaşımını hızlandırır ve endorfin salgılanmasını hızlandırır.

 

Yürüyüş ve kemik erimesi

 

Bizler yaşlandıkça iskelet sağlığımız da azalmaya başlar. Kemiklerin mineral yapıları azalır, dokuları incelir ve kemikler gözenekli ve kırılgan oldukları için de kolayca çatlayabilir ya da kırılabilirler. Buna kemik erimesi denir.

 

Kalsiyum ve egzersiz kemik erimesinin önüne geçmede en etkişi savaşçılardır. Yürüyüş bunun önüne geçebilir. Üstelik yürümek her yaşta ve durumdaki insan için uygun bir spordur. Araştırmalar, günde 30 dakika, haftada 4 günlük bir yürüyüşün kemik erimesinin önüne geçtiğini göstermektedir.

 

Yürüyüş ve kolesterol

 

Kolesterol sadece kan dolaşımında değil, vücudun her dokusunda olan bir şeydir. Kolesterole sebep olan şeyler ise beslenme şekli ve strestir. Yürüyüş ise stresinizi atmanızı sağlar, iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur ve böylece kalp krizi riskinizi azaltır.

 

Yürüyüş ve kalbiniz

Düzenli yürüyüş kalp krizi riskinizi yarıya indirir.

 

Yürüyüş zahmetsiz, ucuz ve sağlıklı bir egzersiz yöntemidir. Neden hemen yürümeye başlamıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...