Jump to content

Göz Seyirmesi Neden Olur?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Göz seğirmesi, eski dönemlerden bu yana belirli olaylara bağlanmaktadır. Sağ göz seğirirse iyi şeyler olacaktır, sol seğirirse kötü olaylar başımıza gelecektir. Sağ göz sağlığa, sol göz varlığa diye de söylemler vardır. Hepimiz, artık göz seğirmesinin ağırlıklı olarak psikolojik sorunlar ve uyku eksikliği ile olduğunu biliyoruz.

 

Uyku, vücudun ve metabolizmanın dinlenmesini sağlayan bir dönemdir. Uyku sırasında hücreler kendini yeniler ve metabolizma çalışma hızı düşer, bir nevi vücut kendini korumaya ve dinlenmeye alır. Uyku düzeni olmayan veya bozuk olan insanlarda, insülin düzensiz salgılanır ve tansiyon problemleri ile, huzursuzluk hissi artar. Vücudumuzda bulunan kaslar gerilir. Bu gerginlik nedeniyle, vücutta gerilim olmakta ve göz seğirmeleri artmaktadır. Göz seğirmesi, nörolojik sorunlar, hipermetrop ve astigmat gibi nedenler ile de olabilmektedir. Fakat genel olarak nedeni, uykusuzluk ve stresli bir yaşamdır.

 

Psikolojik sorunlar nedeni ile bir tek seğirme değil, pek çok sorun yaşamaktayız. Özellikle, çocuklarda göz seğirmesi varsa ve uzun süreli ise, bir hekime gidilmelidir. Göz tembelliği dediğimiz hastalık başlamış olabilir. Tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Çok uzun süreler göz seğirmeleri yaşıyorsanız, altında farklı nedenler olabilir ve bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Gözlük kullanan hastalarda, göz numarasının artması ile seğirme görülebilir, göz tembelliği, beyin de bulunan bazı nörolojik rahatsızlıklar, bilgisayar başında çok bulunmak, klimalı ortamlarda gözün kuruması, mikrop kapmak, iyi ışıklanmamış ortamlarda kitap okumak göz seğirme nedeni olabilir.

 

Göz seğirmeniz olduğunda, farklı batıl inançlara bağlamak yanlıştır. Negatif elektrik yüklendiğinizde, mutlaka hayatınızda kötü bir şeyler olacaktır. Bunun yerine pozitif düşünmekte fayda vardır. Uzun süre ve sizi rahatsız eden bir seğirme varsa, doktora başvurun. Daha az stresli bir hayat yaşamak, uyku düzeninize dikkat etmek sorunları geçirebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Göz Seyirmesi Neden Olur?

      Günlük yaşamda gözün istemsiz olarak kasılmasıyla ortaya çıkan, zaman zaman alt ya da üst göz kapağının elde olmadan kontrol dışı titreşmesi ile kendini gösteren göz seğirmesinin ana nedeninin uykusuzluk, stres ve kafeindir.   Göz seğirmesini geçirecek öneriler :   Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat edilmesiStresli yaşamdan uzak durulması Bilgisayar kullanımının azaltılması Evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaların kullanılması Çay-kahve tüketiminin azaltılması Geceleri göz kapağına

      , Yer: Genel Kültür

×
×
  • Yeni Oluştur...