Jump to content

Sevmeyi Bilen İnsan Bir Değil Bin Can Eder...


Guest kara sewdam
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İnsanlar Sevgi Kıvılcımlarından Fazlaca Taşısalardı Dünyanın Bu Karamsar Yüzü Kesinlikle Değişirdi..

 

Çünkü İnsan Güzeli Ancak Sevgi İle Bulur ve Seven İnsan Mutludur...İnsan Sevdiği Sürece Yaşar ve Sevdiği Sürece Tad Alır..

 

Sevginin Allah'u Teala Tarafından Kula Verilen En Güzel Nimetlerden Biri Olduğu Elbet Kaçınılmaz Bir Gerçektir...Ama Sevgiyi Yaşamak ve Yaşatmak da Maharet İşidir..

 

Sevgidir RasulAllah'a Habibim Dedirten...Haticeye Göz Nurum...Aişeye Kördüğüm Dedirten...

 

Sevgidir Mecnunun Allah'u Teala yı Bulmasını Sağlayan Sebep...Yine Sevgidir Ashabin Yıldız Olmasını Sağlayan..

 

Eğer Sevgi Gerçek Olmasaydı ve Allah' Teala Efendimizi Sevmeseydi Hiç O'na Habibim Dermiydi...Veya RasulAllah Sallallahu Aleyhi Vesellem Hiç Hz Aişe (ra) Kördüğüm Benzetmesini Yaparmıydı...Eğer Sevgi Olmasaydı ve Ashap Efendimizi Sevmeseydi Hiç Ona *Emin* Derler ve Ona İtaat Ederlermiydi..

 

İşte Kulu Doğruya Götüren Sevgidir...Ancak Gerçek ve Baki Olan Sevgidir...Aksi Takdirde Ters Tepki Yapar ve Kulu Bırakın Doğruya Götürmeyi Hayatı Zindan Eder...Karanlıklar İçersinde Işıksız Bırakır..

 

Sevgi Sahibi İçin Olunca Değer Kazanır...Nasıl Firavun Saltanatı Sevdiği İçin Helak Olduysa...Nasıl Nemrut Tanrılığı Sevdiği İçin Yok Olduysa İşte Kullarda Baki Olmayana Duyacakları Baki Taklidi Yapan Sevdalarla Yok Olur ve Karanlıklar İçinde Çürüyüp Giderler..

 

Sevgi Asıl Sahibi İçin Olunca Tad Verir...Ancak O Zaman Baki Olur...Ve Sevgi Asıl Sahibi Adına Duyulunca Bakiliğe Erer...

 

Mecnun Leylayı Nefsi İçin Sevseydi Ne Bugüne Dek Adı Gelirdi Nede Sevgilisine Kavuşlabilirdi...Ama Mecnun Leylayı Allah'u Teala İçin Sevdi ve Hem Sevdası Bugün Dillere Destan Oldu Hemde Asıl Sevgiliye Erdi..

 

Mevlana Niçin Ölümünün Adına Şebi Arus Diyor...Çünkü Seviyor... Sevgilisini Seviyor...

 

Dünyadaki En Büyük Kıtlık Sevgi Kıtlığıdır...Bu Kıtlık Aşıldığı Zaman Barışda Peşinden Gelecektir..

 

İnsan Sevgisi Baki Değildir...Çünkü Sevgiler Bir Temel Üzerine Kurulur ve O Temel Yıkıldığı An Sevgi de Yok Olur..

 

İnsanların İsimlendirdiği 3 Tür Sevgi Vardır...Eğer...Çünkü..Rağmen Sevgisi..

 

Eğer Sevgisi Belli Beklentiler Sonucunda Gerçekleşir...Ama Bu Beklentiler Karşılanmadığı Takdirde Sevgi Oluşamayacağı İçin Asla Sevginin Sıcaklığı Gönüllere İşlenmez ve Karanlık Kuytulardan Sevginin Işığı Dışarıyı Aydınlatamaz..

 

Çünkü Sevgisi de Bazı Sebeplere Dayalı Sevgidir...Mesela Şu Şahsını Seviyorum Çünkü Çok Güzel...Ama Bu Sebepler de Yok Olduğu Takdirde Bu Sevgi Sona Erecektir...Güzel Kavramı Silineceği İçin Sevgide Sona Erecektir...Tabi Dolayısıyla Sevgi Yine Aydınlığa Çıkamamış Olacaktır..

 

Rağmen Sevgisi Baki Sevginin Adıdır...Ne Bir Temel...Ne de Bir Şart Konulmamıştır...Yani Kişi Birşey Olduğu İçin Değil Birşey Olmasına Rağmen Sevlir...Mesela Çirkin Olmasına Rağmen...Söz Dinlememesine Rağmen Yahut Sinir Bozucu Olmasına Rağmen...İşte Bu Sevgi Bakidir...Çünkü Ne Temel Sarsılacaktır Ne de Sevgiye Şart Konulmadığı İçin Şart Ortadan Kalkacaktır...Bu Sevgi Aslında Allah Rızası İçin Olan Sevginin Diğer Adıdır..

 

Hazreti Peygamber....Hz Bilali Siyah Olmasına Rağmen Sevmiş ve Dost Olmuştur...Hz Zeydi Köle Olmasına Rağmen Sevmiş ve Evlat Almıştır...Hz Vahşiyi Katil Olmasına Rağmen Sevmiş ve Ashabına Katmıştır...Hz Ömeri İman Etmemesine Rağmen Sevmiş ve " Ya Rabb Ashabıma Ömer Gibi Bir Yigid Nasip Et" Diye Dua Etmiştir..

 

Ve İşte Tüm Bunları Aslında Allah Rızası İçin Sevmiş ve Bu Rıza İçin Olan Sevgi Asırlardır Süre Gelmiş ve Biz Ümmete Örnek Olmuştur...

 

Gönlümüz Alabildiğince Geniş Olmalı *Rağmen* Türü Sevgiye ve Allah Rızası İçin Olmalı Sevgimizin Adı..

 

Yüce Allah'ın Bazı Kulları Vardır...Kıyamet Günü Bunlar İçin Minberler Kurulacaktır...Onlarda Bu Minberler Üzerine Oturacaklardır...Bunlar Öyle Bir Topluluktur ki Giysileri Nur...Yüzleri Nurdur...Bunlar Ne Peygamberdir Ne de Şehid...Fakat Peygamberlerde Şehitlerde Bunlara İmrenirler...Bunlar Allah Rızası İçin Birbirini Sevenlerdir..

 

Ne Güzel Anlatıyor Hadisi Şerif...Ne Güzel Müjdeliyor Birbirini Allah'u Teala İçin Seven Kulları...

 

Sevgi Yar İçin Olursa Kişiye *Ben Leylayım* Dedirtir...Ama Allah'u Teala İçin Olursa * Enel Hakk * Dedirtir..

 

İşte Dostlar Dünyayı Kurtaracak ve Sevginin Işığı İle İnsanları Mutluluk Yağmurunda Islandıracak Olan Baki Sevgi *Rağmen* Türü Sevgidir ve Bu Sevginin Tek Nedeni Allah'u Teala Rızasıdır...Ve Dünyadaki En Büyük Kıtlıkta *Rağmen* Türü Sevginin Kıtlığıdır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çünkü İnsan Güzeli Ancak Sevgi İle Bulur ve Seven İnsan Mutludur...İnsan Sevdiği Sürece Yaşar ve Sevdiği Sürece Tad Alır..

..............................

konudaki cümlelerin hepsi birbirinden güzel ve anlamlı sevginin hiç bukadar güzel tarif edildiğini görmemiştim paylaşım için saol kara sewdam bu güzellikleri yaşaman dileğimle ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...