Jump to content

Kirlian Fotoğrafçılığı Nedir?


Melâl

Önerilen Mesajlar

Yüksek frekanslı, yüksek voltajlı, düşük amperli elektrik alanına dayalı aygıtlarla, nesnelerden yayılan birtakım biyolojik radyasyonları film üzerinde saptamayı amaçlayan elektrografik fotoğrafçılık tekniğine verilen ad.

Bu fotoğrafçılık tekniğinde kullanılan aygıta, Rus mühendis Semyon Davidovich Kirlian (1898–1980) ve eşi Valentine Khrisanovna Kirlian (Ö. 1971) tarafından geliştirildiği için kirlian aygıtı denilmiştir. (Semyon D. Kirlian, 1917’de Nikola Tesla ile tanıştıktan sonra paranormal fenomenlerle ilgilenmeye başlamıştır.) Bedenden ayrılan radyasyonun çeşitli renkler halinde fotoğrafı çekilebilen kısmına ise, Latince’de “taç” anlamına gelen “korona” adı verilmiştir. Koronayı görünür hale getirmek için yüksek gerilimli elektrik hatları kullanılır.

Kirlian çifti 1939’da geliştirdikleri bu aygıtla çeşitli dış organların fotoğraflarını çekmişler ve bunlardan salınan, gözle görülmeyen renkli ışımalar saptamışlardır. Ancak Sovyetler Birliği’nde 1940’larda ve 50’lerde, auraya ya da “enerji–beden”e ilişkin yeterli verilerin olmayışından ötürü, kirlian aygıtı, ününe ancak 1960’larda yine Sovyet bilim adamlarının çalışmalarıyla kavuşmuştur. Kirlian fotoğrafçılığı yöntemi 1968’de Kazakistan Devlet Üniversitesi’nce yayımlanan “Kirlian Etkisinin Biyolojik Niteliği” adlı çalışmayla bilim dünyasına sunulmuştur. Batı’ya tanıtımı ise 1974’te Sheila Ostrander ve Lynn Schroeder adlı iki araştırmacının yayımladığı kitaplarla gerçekleşmiştir.

Kirlian fotoğrafçılığında kullanılan aygıtlar izole edilmiş bir kutu içerisinde bulunan ve bir sıkma plakasıyla, fotoğraf camıyla ya da bir optik aletle irtibatlandırılan bir yüksek frekans kıvılcım üretecinden oluşmaktadır.

Kirlian aygıtı bir kamera gerektirmez, ancak elektrik akımlarıyla saniyede 75.000 – 200.000 elektrik salınımı yapabilen jeneratörlerle çalışmayı gerektirir. Bu jeneratörler çeşitli optik aygıt ve mikroskoplara bağlanabilir. Kirlian aygıtıyla sürdürülen araştırmalar sonucunda sadece insanların değil, bitki ve hayvanların da koronası olduğu ve koronanın sağlık ve heyecan hallerine bağlı olarak ışıma ve renk değişiklikleri gösterdiği saptanmıştır. Kirlian fotoğrafçılığı yöntemi, günümüzde Rusya’da birçok hastanede hastalıkları teşhis etmede kullanılmaktadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...