Jump to content

Medikal Astroloji


Elzem

Önerilen Mesajlar

Medical Astroloji

Sağlık Astrolojisi

 

1 : Koç Burcu

 

Gezegeni: Mars

 

Üçlü: Yangın

 

Baş, beyin, göz, yüz, kaslar, epifiz bezi

 

Rahatsızlıkları: kafa ile ilgiLİ. Baş ağrısı, migren, sinüs problemleri, baş soğuk algınlığı, burun, ateş, İltihaplanma , kanama, yüksek kan basıncı, patlamalar, yanık, haşlanma, böcek ısırıkları ve sokmaları.

 

2 : Boğa Burcu

 

Gezegeni: Venüs

 

Üçlü: Dünya

 

Boyun, gırtlak, tiroid bezi, gırtlak, çene, alt çene, kulaklar, dil, ses tellerine, juguler ven, bademcikler

 

Rahatsızlıkları: boğaz ya da boyun, boğaz ağrısı, ense sertliği, tansiyon, aşırı kilo, altı-aktif tiroid bezi ile ilgili

 

3 : İkizler Burcu

 

Gezegeni: Merkür

 

Üçlü: Hava

 

eller, parmaklar, kollar, omuzlar, üst kaburga, akciğer, bronş yolları, trakea, timus bezi, sinirler ve sinir sistemi

 

Rahatsızlıkları: zihinsel fakülte ve sinirler, sinir, gerginlik, huzursuzluk, özellikle zihin, göğüs ve akciğer şikayetleri, astım, plörezi, uykusuzluk, unutkanlık ile ilgili olanlar ile ilgili olanlar

 

4 : Yengeç Burcu

 

Gezegeni: Ay

 

Üçlü: Su

 

meme, göğüs, mide, sindirim kanalı, alt kaburga, rahim, pankreas

 

Rahatsızlıkları: mide ve sindirim şikayetleri, mide, meme bozuklukları, lenf sistemi bozuklukları, obezite

 

5 : Aslan Burcu

 

Gezegeni: Güneş

 

Üçlü: Yangın

 

üst sırt, omurga, dalak, kalp, aort, kan dolaşımı

 

Rahatsızlıkları: kalp problemleri, damar sertliği, yüksek veya düşük kan basıncı, omurga ve sırt sorunları, kan hastalıkları sertleşmesi

 

6 : Başak Burcu

 

Gezegeni: Merkür

 

Üçlü: Dünya

 

sinir sistemi, bağırsak, mide, karın, alt sırt sinirler, bağırsakları, çivi, dalak

 

Rahatsızlıkları: anksiyete, sinirsel tansiyon, bağırsak ve sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak hastalıkları, karın hastalıkları

 

7 : Terazi Burcu

 

Gezegeni: Venüs

 

Üçlü: Hava

 

Vücut hüküm Parçaları: alt sırt (bel bölgesi), lomber sinirler, kalça, böbrekler, böbreküstü bezleri, kan damarları, deri

 

Rahatsızlıkları: böbrekler ve onlarla birlikte ortaya çıkan herhangi bir sorun ile ilgili, bu koşullar, aşırı ve aşırı düşkünlük obezite getirir . Zührevi hastalıklar ile ilişkilidir.

 

8 : Akrep Burcu

 

Gezegeni: Mars ve Plüton

 

Üçlü: Su

 

genital organlar, mesane, serviks, anüs, genito-üriner sistem, prostat bezi

 

Rahatsızlıkları: Plüton kuralları Akrep yüzden üreme ve boşaltım sistemi rahatsızlıkları ile ilişkilidir. Bu durumlarda bir durum ne olursa olsun içinde derin değişimler. Yüzeyinin altında bir volkan köpüren benzetilebilir. Rahatsızlıkları: gizli ya da derin bir şey.

 

9 : Yay Burcu

 

Gezegeni: Jüpiter

 

Üçlü: Yangın

 

Vücut hüküm Parçaları: Karaciğer, kalça, uyluk, atardamar sistemine, pelvis, femur (Uyluk kemiği)

 

Rahatsızlıklar: Jüpiter, karaciğer ve herhangi bir şikayet kurallar. Jüpiter'in ana anahtar kelime genişleme olduğundan, şişlikler ve bu tür tümörler ve diğer malign veya benign ya büyümeleri olarak büyümeye şeyler yönetir. Ayrıca, gıda, alkol ve uyuşturucu, fazla kilolu ve aşırı düşkünlük ile ilişkili.

 

10 : Oğlak Burcu

 

Gezegeni: Saturn

 

Üçlü: Earth

 

kemikler, eklemler, diz, cilt, diş

 

Rahatsızlıkları: Satürn, cilt ve kemik kural ve kısıtlama doğa ve aşağı genellikle yavaşlatan şeyler, dejeneratif bir şey tarafından yönetiliyor. Bu blokajlar üretir ve zayıf büyüme ile ilişkilidir. Diş problemleri, cilt problemleri, artrit

 

11 : Kova Burcu

 

Gezegeni: Satürn ve Uranüs

 

Üçlü: Hava

 

Dolaşım sistemi, ayak bileği, aşil iyileşir, buzağı, incik, nefes, görme

 

Rahatsızlıkları: Dolaşım problemleri, varisli damarlar, anksiyete, kas spazmı, artrit, kalp çarpıntısı

 

12 : Balık Burcu

 

Gezegeni: Jüpiter ve Neptün

 

Üçlü: Su

 

Vücut Parçaları hüküm: atak

 

Rahatsızlıklar:, alkol veya uyuşturucu, normal işleyişi askıya alınması, israf hastalıkları ve genel uyuşukluk bağımlılığı. Fonksiyonların normal işleyişi ya da yavaş yavaş erozyona bozan her şey. Bağışıklık sistemi sorunları, sıvı retansiyonu, hormonal dengesizlikler, mantar hastalığı, glandüler sorunları

 

Tıbbi Astroloji - Sekizinci Evde Gezegenler

 

8. ev hastalıklar ve ölüm ile ilişkilidir. Bu bir burç en önemli malefik evidir. 8. Ev yöneticisi en malefik gezegen ve o, herhangi bir bhava'yı veya eve zarar verebilir. 8. Evde 8. efendisi uzun ömür için iyi olarak kabul edilir, ancak zayıf bir anayasası olacaktır . Satürn, Ayus Karaka veya uzun ömürlü hastalıklı 8. iyi olarak kabul edilir. Her türlü talihsizlikler 8. efendisi tarafından verilmektedir. 8. Saray hastalığı, yenilgiyi, cezaları, kazaları, uzun ömürü, ölüm ve cerrahiyi gösterir.

 

Bir hastalık kronik olup olmayacağını anlamak için, ayrıntılı olarak 8. Ev analiz edilir . Malefic gezegenlerin 8. ev anlamlarına bakılır .

 

Astroloji de malefik evler Trika evler, yani, 6, 8 ve 12 olarak bilinir.

 

Satürn, kuzey ay düğümü ve Merkür 8. evde hastalığı kronik bir hale dönüştürebilir .

 

Sekizinci ev ilk dekanate veya Drekkana vücudun ilk 1 / 3 üncü, ikinci Drekkana ya da ikinci yarısında ve üçüncü, üçüncü yarısı dekanate temsil eder.

 

8. ev Hastalıkları ve Ölüm evidir

 

 

 

8. evin efendisi malefik gezegenler tarafından tutulmuş olduğu zaman, doğal üreme organları ve seks ile bağlantılı operasyonlara uğrar.

 

Sekizinci ev Farklı gezegenlerin neden olduğu hastalıklar şunlardır :

 

Güneş sekizinci evde :

 

Yüksek ateş, görme bozuklukları, idrar yolu enfeksiyonları. çarpıntı ve migren. Sekizinci Evde güneş Sağlık için iyi değildir.

 

Ay Sekizinci evde :

 

Ruhsal gerginliklere neden olur. Genel olarak iyi bir sağlık için elverişli değildir

 

Mars sekizinci evde :

 

Tümörler, haşlanmak, kazalar, operasyonların tümü Mars tarafından kaynaklanır. Cerrahi gezegendir. Ay ile kavuşum halinde Ruh sapmaları da, onun tarafından kaynaklanır. Sekizinci evde Mars bir aşırı şehvetli birisi yapar.

 

Jupiter sekizinci evde

 

Ölüm Evi olarak en az zararlı bir gezegen olmakla birlikte, pankreas ve sarılığa neden olur. O şans ve muhteşem yaşam verebilir, ama uyku hastalığı, safra kesesi hastalığına da neden olur.

 

Satürn sekizinci evde

 

Sekizinci evde Satürn uzun ömürlülük verir . Aynı zamanda da Satürn büyük üzüntü verebilir Ama uzun bir acı hayat, belirtir . Felç ve bu melankolik gezegenin kaynaklanan tümörleri, kronik hale getirir .

 

Merkür sekizinci evde felç ve sinir hastalıklarına neden olur.

 

Venüs sekizinci evde :

 

Cinsel güçsüzlüğe ve diyabete neden olur. Mesane hastalıkları ve ruhsal dalgalanmalar nedeniyle bir aşağılık kompleksi verir . Ölüm evinde venüs uzun ömürlü, mali refah ve iyi şans verilmesiyle ilgili olsa da, sağlıkta sorunlara yol açabilir

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yükselen Burçları da kapsayan bir yazı konuya belki biraz katkı sağlar.

Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat’ın “Astroloji bilmeyen hekimin kendine hekim demeye hakkı yoktur” sözü de Medikal Astroloji’nin o dönemden günümüze gelen önemini göstermektedir.

 

Güneş sisteminde yer alan gezegenlerin hayata dair herşeyde olduğu gibi sağlığımız üzerinde önemli etkileri vardır. Bunlar, bizlerin doğum haritamızda bulundukları ev burç ve birbirleri ile yaptıkları açılara göre sağlığımızla ilgili konularda bize rehberlik eder.

 

 

medikal-astroloji-graph-246x300.jpgYandaki resimde görüldüğü gibi; Her gezegen belli organları idare eder. Haritadaki sert etkileri, bunlarla ilgili rahatsızlıklara yol açar.

1) Koç baş bölgesi

2) Boğa boyuna

3) İkizler omuzlara

4) Yengeç göğüslere

5) Aslan kalbe

6) Başak mideye

7) Libra pelvise

8) Akrep cinsel uzuvlara

9)Yay kalçalara

10) Oğlak dizlere

11) Kova alt bacağa

12) Balık ayaklara tekabül eder.

Bu da evrende Makrakozmoz ‘’Büyük evren’’ ve ‘’Mikrokozmos’’ (Küçük evren veya insan) görüşünün diğer bir ifadesidir.

Ay: Mide, rahim, lenf bezleri, memeler, sindirim sistemi ve vücut sıvılarını etkiler. Psikolojik bozukluklarla ilgisi vardır.

Merkür: Sinir sistemi, hareket organları, akciğerler, solunum organları, omuz ve köprücük kemiği.

Venüs: Böbrekler, boğaz ve üst solunum yolları, vücut güzelliği.

Güneş: Kalp, kan dolaşımı, vücut ısısı, sırt bölgesi, omurilik, safra kesesi.

Mars: Baş bölgesi, beyin, gözler ve öd kesesi. Ayrıca kesikler, ameliyatlar, kanamalar ve yaralarla ilgilidir.

Jüpiter: Karaciğer, kan, damarlar ve hormonlar.

Satürn: Yaşlılık, deri, kemik, dişler, dalak ve kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum. Uzun süren, ağır hastalıklarla ilgilidir.

Uranüs: Bacaklar, ruhsal ve zihinsel rahatsızlıklar, hamilelikte görülen düşük olayları, kazalar, kırıklar, tehlikeler ve ani olaylarla ilgilidir.

Evrensel bir bilgi olan astrolojinin bir diğer uzmanlık alanıda Medikal ‘’ Sağlık Astrolojisidir’’ İnsan sağlığıyla ilgili güçlü ve zayıf bedensel özelliklerimiz, doğum haritamızda ki gezegenlerin konumları ve birbirlerine yaptıkları açılarla bellidir. Örneğin dış ve fiziksel görünüşümüzü gösteren doğum haritamızın yükselen çizgisinin altındaki 1. evde her şeyi büyütme ve genişletme özelliği olan Jüpiter gezegenin bulunması, o kişiyi yaşamı boyunca kolay kilo almaya ve şişman olmaya yönlendirecektir. Bunun tersi olarak, aynı 1. evde genelde kısıtlayıcı ve disiplin verici özellikleri olan Satürn gezegeni bulunuyorsa, o kişi hayatı boyunca ince bir yapıda olacaktır. Öz burcu veya yükseleni veya Ay burcunda kuvvetli Yengeç özellikleri taşıyan bir kişide hormonlar etkilenebilir ve buna bağlı olarak da kilo değişebilir. Haritamızdaki Yay burcu veya Jüpiter özellikleri, doğaya açılmayla ilgili etkiler verirken, kuvvetli bir Mars etkisi kasları, adaleleri çalıştırır, hareket ve spor için gerekli enerjiyi verir. Neptün’ün ters etkisi alkol, ilaç-madde bağımlıları ortaya çıkarıp; doğal dengemizi, metabolizmamızı bozmaya yol açabilir. Doğum anındaki astrolojik burcumuz bize hayat boyunca genel sağlık etkilerinin nasıl olduğunu gösterir. Oysa aslında sağlığımızı gösteren 6. evde hangi burcun olduğu ve gezegenlerin ne şekilde yerleştiğidir. Sağlık ve astroloji çok derin bir konu olup, şişmanlık konusunda ne kadar avantajlı veya dezavantajlı olduğumuzu bize gösterebilir. Elbette, astroloji bir uzmanlık konusu olduğu gibi, ‘’Medikal’’ Sağlık astrolojisi de ayrı bir uzmanlık konusudur.

Biz eğer astrolojik olarak kilo alma ve biriktirme dönemindeysek, büyük gayretle bile yavaş kilo veririz veya kilo verme isteği içimizde belirmez. Enerjilerin büyüme, geliştirme şeklinde aktığı dönemlerde veya örneğin, güneşin Jüpiter’le olumlu açı yaptığı dönemlerde, evrensel mekanizmalar, bizim kendimizi daha tembel hissetmemizi ve sürekli yemek yeme ihtiyacı içine girmemize neden olur. Her birimizin beyni ve sinir sistemi, çok güçlü bir alıcı ve verici gibi çalışır. Evrensel ve kozmik enerjiler, bizim beyin ve sinir sistemimize öyle bir etki ederler ki, biz o şekilde hisseder ve düşünürüz, içimizde bu enerjilere uygun olarak var olmaya başlayan düşünceler, bunu madde düzeyine dönüştürecek şekilde davranmamıza ve eyleme geçmemize yol açar. Biz niye bu şekilde davrandığımızı tam olarak bilemeyiz ve örneğin spor yapmayız, sürekli atıştırırız, yanlış besleniriz, kilo alırız. Bunun tersi durumlarda ise, örneğin doğum haritasında ince olmak için avantajlı açıları olan veya transit geçen gezegenlerin bu yönde bir olumlu enerji akıttığı dönemlerde, doğayla olan enerji uyumumuz çok daha kolay ve akıcı olur. Ve kendimizi iradeli, spor ve egzersiz yapan, bilinçli ve sağlık­lı beslenen ve tüm bu kuralları zevkle ve şevkle yapan bir kişi olarak buluruz. Bu nedenle kişinin doğum astrolojik haritası ile transit ve progressler dediğimiz hayatının o dönemindeki astrolojik özellikleri de bilmesi önemlidir. Hatta zayıflamak isteyen kişi ile başvurduğu doktor ve diyetisyenin astrolojik uyumu da önemlidir. Halk arasında “Yıldızlarımız barıştı” veya “Yıldızlarımız tutmadı” deyimlerinin altında aslında çok derin bir bilgi ve bilim yatmaktadır.

Astrolojik yöntemlerle insan sağlığını araştırmanın temelinde eski çağ bilimlerine göre her şeyin dört elementten ( Ateş- Su – Hava – Toprak ) Türediği ve her birinin dört değişkenliğe ( Sıcak – Soğuk – Kuru – Islak ) sahip olduğu temel inancı vardır. Vücudun sağlık oluşumu dört mizacın dengeşik yapısına bağlıdır. Hava karakterli: nemli ve sıcak Soğukkanlı; Su karakterli: nemli ve soğuk; Toprak karakterli: Kuru ve soğuk, Pasif huysuz; Ateş karakterli: sıcak ve kuru, Sağlığın bozulması karakterlerden birinin ötekiler üzerinde baskı sağlaması ve dengenin değişmesinden ortaya çıkar. Hastalıklar karakterlerin çeşitli kombinasyonları altında sınıflandırılmıştır. Bunlara ilave olarak ortaçağda kabul edildiği gibi her Zodyak burcunun vücudun belirli yerini temsil ettiğini belirtmeliyim. Avrupa’da Tıp eğitimi alan tüm öğrenciler astroloji dersi de almaktadırlar. Örneğin kafa hastalıkları koç burcuna boyun ve omuzlardaki rahatsızlıklar boğa burcuna göğüs ve kollardaki rahatsızlıklar ikizler burcuna bağlanır. Geçmiş yüzyıllarda kabul edildiğine göre her hastalık bir gezegenin etkisi altındadır. Tedavi yöntemleri ve ilaçlar astrolojik ilişkisi bilinen gezegenin yönettiği gruba dayanılarak seçilir. Mars ile bağlantılı hastalıklar; yüksek ateş, yüksek tansiyon, iltihaplar, şişmeler ve yaralar gibi Satürn etkisindeki ilaçlarla tedavi edilmelidir. İlaçların tertiplerindeki özellik Mars karşıtı olarak ateş düşürücü, yatıştırıcı, kan durdurucu gibi özellikleriyle kurtboğan, arpa, kendir, keten tohumu, devedikeni, çay gibi doğal maddelerdir. Bu sınıflandırmalar eski çağların nebat biliminin birer parçasıdır. Hastalıklara karşılık maddeler bazıları çeşitli gezegen yönetiminin şemsiyesi altındadır. Devedikeni Satürn özelikleri taşıdığı ve Mars hastalıklarına iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Nane Jüpiter alanına girer ve Mars’ta da yararlıdır. Meşe hem Satürn hem de Jüpiter kontrolündedir. Hastalık alametleri de yıldızlarla bağdaştırılır. Örneğin: Ay Zodyak burçlarından Oğlakta iken kişinin direncini kırar ve duygusal çöküş nedeni olur. Güneş 8nci evde iken bir hastalık olasılığı beklenmelidir. Bu evin alanı ölüm ve yeniden doğuştur. Eski çağ Astrolojisinde ölüm şeklini bu evde bulunan gezegenlere göre belirlerlerdi. Örneğin: Neptün gelecek bir zamanda boğularak ölüm demekti Mars şiddet sonucu öldürülmekti. Uranüs şiddetli bir yaşamı sonuydu. Bunların tersine 8nci evde bulunan Jüpiter uzun ve sağlıklı bir yaşam anlamına geliyordu vücudun hastalılara karşı direnç ve zayıflıkları kişinin yükselen burcuna göre değişir.

Yükselen KOÇ :

Baş bölgesini yönetir ve baş ağrılarına neden olur. Salgı bezlerinin adrenalin salgılaması ile bedene enerji ve coşku yüklenir. Fiziksel yapıları sağlam olur. Hastalıkları kolay atlatabilirler.

Yükselen BOĞA:

Ense ve boğaz bölgesi hassas olur; soğuk algınlıkları ve anjine kolay yakalanırlar; çabuk kilo alırlar; genellikler sağlıklı bir yapıya sahiptirler.

Yükselen İKİZLER:

İkizler sinir sistemini omuz ve kolları yönetir. Kişiler huzursuz ve sinirli olurlar. Soğuk algınlığı ve bronşit ile kemik kırılmalarına karşı dikkatli olmaları gerekir özellikle zatürreye karşı duyarlıdırlar.

Yükselen YENGEÇ:

Yengeç burcu mide ve bağırsakları yönetir. Kuruntulu ve huzursuz olduklarından mide ve bağırsak sorunları çekerler. Hastalıklarını abartırlar. Beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir.

Yükselen ASLAN:

Aslan burcu kalbi omurgayı ve sırtı yönetir. Orta yaşlarda kendilerine dikkat etmezlerse kalp sorunları görünebilir. Fiziksel yapıları sağlamdır ve hastalıkları yenerler.

Yükselen BAŞAK :

Başak burcu sinir sistemini ve bağırsakları yönetir. Yengeçlere benzer şekilde mide hastalıklarına açıktırlar. Dengeli bir beslenme gerekir. Bazıları hastalık hastası olurlar. Hastalandıklarında herkesin kendileri ile ilgilenmesini isterler.

Yükselen TERAZİ:

Terazi burcu böbrekleri yönetir. Sağlıklı görünüşlerine karşı kolay hastalanırlar. Romatizma ve sırt ağrısına neden olacak davranışlardan kaçınmaları gerekir. Teraziler kötü birer hasta olurlar ve herkesin kendileri ile ilgilenmesini isterler.

Yükselen AKREP:

Akrep burcu cinsel organları yönetir. Aynı zamanda mideyi de yönettiği için sindirim sistemleri bozulabilir. Cinsel dürtülerin aşırı olmasında da zorlaşabilirler. Yine de acıya dayanıklı ve iyi huylu hastadırlar.

Yükselen YAY:

Yay burcu karaciğeri uylukları ve dişleri yönetir. Ayrıca sinir sistemleri de hassastır. Enerjilerinin yüksek ve sabırsız olmaları kazalara neden olur. Genellikle romatizma ağrıları olur ve fiziklerini korumaya özen gösterirler.

Yükselen OĞLAK:

Oğlak burcu dişleri ve kemikleri yönetir. Romatizma ve diş sorunları ile karşılaşırlar. Mantıklı birer hasta olarak tedavinin tüm kurallarına uyarlar. Sinirsel gerginlikleri de bu insanları rahatsız edebilir.

Yükselen KOVA:

Kova burcu dolaşım sistemini yönetir. Bu kişiler için varis olasıdır. Bunların genellikle bir sağlık sorunları olmaz. Zihinsel korunma yardımıyla hastalıklardan zarar görmezler. Uysal hastalar olup tedavi yöntemlerine uyarlar.

Yükselen BALIK:

Balık burcu ayakları yönetir. Rahat bir ayakkabı giymeye özen gösterirler. Alkole ve ilaçlara karşı hassas bir bünyeleri vardır. Orta yaşlardan sonra şişmanlamaya yatkın olurlar. Çift kişilikte olduklarından hastalandıklarında bazen huysuz bazen uysal olurlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...