Jump to content

Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi Hakkında...


Renan

Önerilen Mesajlar

Panik atak, başta panik bozukluk olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda görülen yoğun korku, kaygı, yoğun endişe karışımı bir nöbettir…

 

Günümüzün değişken, oynak yaşam ortamlarında, yaşam kaygılarının artması, maddi ve manevi kaos ile belirsizlik durumunun yarattığı “hiçlik duygusu”nun çoğalmasıyla paralellik gösteren panik atak, tüm dünyada toplum sağlığını tehdit eder boyuta gelmiş durumdadır.

 

Uzmanlar tarafından “psikolojik bir sendrom” olarak tarif edilmesine karşın, hasta, çoğunlukla yaşadıklarının gerçekten fiziksel kaynaklı sorunlar olduğunu ama kimsenin hastalığının gerçek sebebini bulamadığını düşünmektedir. Doktorların hastanın durumuna “psikolojik” tanısı koymasının ardından, bu sefer de bilinçsiz hasta yakınlarının tavrı hastaya zarar vermektedir. Panik atağın önemsiz bir sorun olduğunun düşünülmesi ve kişiye “hastalık hastası” yakıştırmasının yapılması panik ataklı hastanın durumunu zorlaştırmaktadır. Kendisini yalnız ve çaresiz hisseden hasta ise kısır döngü içine girmektedir.

Belirtilerinden Bazıları

 

Mideye bir şey çöküyor hissi,

Avuç içlerinde terleme,

Her tarafta sıcaklık hissetmek,

Hızlı ve şiddetli kalp atışları,

Ellerde titreme,

Diz ve bacaklarda güçsüzlük veya esneklik,

İç titremesi, titreme duygusu,

Ağız kuruluğu,

Boğazda yumruk hissi,

Göğüste basınç,

Hızlı nefes alıp verme,

Bulantı veya ishal,

Baş dönmesi, sersemlik, göz kararması,

Gerçek dışılık hissi (rüyada gibiyim),

Açık olarak (net olarak) düşünememe,

Bulanık görme,

Kısmen felce uğramışlık duygusu,

Ayrılma ya da hayal gibi hareket etme duygusu,

Çarpıntılar veya düzensiz kalp atışları,

Ellerde, ayaklarda ve yüzde karıncalanma,

Göğüs ağrısı,

Bayılma hissi,

Midede titreme heyecan,

Soğuk ve ıslak eller,

Bunlara da şu korkular ya da negatif düşünceler eşlik edebilir:

Ölmek üzereyim,

Kalp krizi geçiriyorum,

Aklımı yitirmek üzereyim,

Kendimden geçmek üzereyim,

Tıkanmadan öleceğim,

Nefes almam mümkün olmayacak,

İnme inecek, felç olabilirim,

Kontrolümü kaybediyorum,

Tansiyonum çok yükseldi ve beyin kanaması geçirmek üzereyim.

Eşlik eden unsurlar

Tehlike beklentisi

Sonunun geldiği düşüncesi

Bulunduğu ortamdan kaçma isteği (kaçınma davranışı; “yardım alamazsam, hastaneye yetişemezsem” düşüncesi ile evde yalnız kalamaz, yalnız sokağa çıkamaz, toplu taşıma araçlarına binemez, kalabalık ortamlara giremez, asansörü kullanamaz, toplumsal ve mesleki etkinliklere katılamaz.)

Tekrar panik atak geçirme kaygısı (beklenti kaygısı)

Alkol ve madde bağımlılığı

Depresyon sıklığının artması

 

Hastalığın başlangıç yaşı değişkenlik göstermektedir. Çoçuklarda çok nadir ortaya çıkan hastalığın ilk ortaya çıkış yılları 18-25 yaş arasıdır. Hastalık 30-40’lı yaşlarda yüzünü ciddi biçimde göstermektedir.

 

Panik atağın genetik olup olmadığı konusunda herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

 

Panik atak krizi geldiğinde 5-45 dakika sürmekte ve şiddeti hastadan hastaya değişmektedir.

 

Panik atak hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Krizler ve ölüm korkusu gibi nedenlerle hasta evde tek başına kalamamak, tek başına dışarı çıkamamak gibi olumsuzluklarla karşılaşmaktadır. Sürekli başına kötü bir şey geleceği ve yabancıların ona yardım etmeyeceğinden korkan bazı hastalar mesleklerini sosyal hayatlarını bırakmak zorunda kalabilmektedirler. Korkuların ve yaşananların ciddiye alınmaması ise ailevi ilişkilerin zedelenmesine dahi yol açabilmektedir. İzole bir hayat yaşayan hastaların durumu ise ağırlaşmaktadır.

 

Panik atakla panik bozukluk aynı değildir. Panik bozukluk kalp krizi geçireceğini, öleceğini, atakların tekrar olacağını, felç geçireceğini düşünerek sürekli endişe, korku içinde bulunma şeklindedir. Başka bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmaz. Bu bozukluk iki şekilde bulunabilir: agorafobili ya da agorafobisiz. Agorafobi yalnız kalma korkusudur. Kapalı yerlerden kalabalık yerlerden uzak durma, evde tek başına kalmak istememe gibi durumlar görülür. Dışarıya yalnız çıkmaktan korkar ve sosyal olmaktan çıkar.

 

Atak Sırasında Neler Yapılmalı

Bir yere oturmalı ya da uzanmalısınız. Kendi kendinize bunun sadece bir atak olduğunu, korkulacak bir durum olmadığını söyleyin ve atağın geçmesini bekleyin. Atak sırasında üzücü, heyecanlandırıcı tartışmalardan kaçmak gerekir. Kafeinli içecekler, sigara ve alkol kullanımından uzak durmalısınız. Kendinizi kontrol etmeye çalışın. Atak sırasında derin nefes almayın, çünkü şikayetler artar. Nöbet geçene kadar bir torbaya soluk alıp verilebilir.

 

Tedavi Yöntemleri

Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastaya öncelikle hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilmektedir. Bunu başarabilen hasta ilerleyen zamanlarda panik atağı tamamen hayatından çıkartabilmektedir.

 

Panik atak tedavisindeki en büyük problem hastanın fiziksel bir rahatsızlığı olduğuna inanması ve bu nedenle psikolojik desteği geç aramasıdır. Yapılan araştırmalar, panik atak tanısı konulan hastaların yüzde yetmişinin hastalığın ne olduğunu bulmak için en az on doktora gittiğini göstermektedir. Birçok defa tam sağlık denetimi (check-up) yaptırmış ve gereksiz bir sürü ilaç kullanmış olan hasta doğru yere geldiğinde panik atak teşhisi koymak ise kolay olmaktadır.

 

psikiyatristler ve psikologlar tarafından tedavi edilen ve dönem dönem ilaç kullanılmasını da gerektiren tedavi aşamasında hastanın doktoruna güvenmesi çok önemlidir. Güven duyulan ve rahat hissedilen bir uzmana gidilmesi tedavi sürecini hızlandırabilmektedir.

 

Tedavi esnasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmaktadır. En sık kullanılan psikoterapi tekniği bilişsel-davranışçı terapi tekniği olmaktadır.

 

Panik atağın bir hastalık olduğu kavranmalı, buna göre tedaviye devam edilmelidir.

 

Geçerli tedavi yöntemleri

Psikoterapi

İlaç kullanımı

Yüksek Motivasyon

Relaksasyon teknikleri

Nefes egzersizleri

Spor ve egzersiz

Biofeedback

İmajinasyon

Üstüne gitme teknikleri

Grup terapisi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...