Jump to content

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon Hakkında...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Her gün Biraz Meditasyon İçin

Meditasyon Latince meditatio yani ‘’derin düşünme’’ anlamı taşıyan bir kelimeden türetilmiş olup bugün birçok kültürde kişinin iç huzura ve farkındalığa erişmesini sağlayan teknikler barındırır. Budizm, Taoizm, Zen ve İslamiyet gibi çeşitli mezhep ve ekollerde farklı yorumlamaları olan meditasyonu tek tipleştirmek mümkün değildir ancak temel amacı için manevi bir arınma tekniği olduğu söylenebilir. Meditasyonu günlük yaşamınızda alışkanlık haline getirmek için sizler için 5 temel unsuru belirledik.

 

Meditasyonun Faydalarını Öğren

Bir eylemi alışkanlığa dönüştürmek için öncelikle sizler için ne kadar faydalı olduğunu bilmeniz o eylemin kısa sürede zihninize alışkanlık olarak kodlanmasına yardımcı olur. Kendiniz için iyi bir şey yapıyor olmak sizleri motive eder. Bu bağlamda meditasyon hakkında kapsamlı bir araştırma yaparak farklı din ve kültürlerde hangi tekniklerin kullanıldığını araştırarak size en uygun teknikleri belirleyebilirsiniz.

 

1 Dakika İle Başla

Sabahları işe veya okula gitmeden önce temel alışkanlıklar listesinde yer alan yüzü yıkamak, dişleri fırçalamak, bir fincan kahve içmek, kahvaltı yapmak gibi eylemlere sadece 1 dakika süren meditasyon ekleyerek başlayabilir ve gün geçtikçe arttırabilirsiniz.

 

Konforlu ve Sessiz bir Alan Yarat

Meditasyon için ideal saatler doğanın uyanışına tanık olduğumuz sabah saatleridir, bu saatlerde evinizde veya dışarıda bulunduğunuz alandan sizi izole edecek konforlu bir yer seçmek önemlidir.

 

Nefesine Odaklan

Meditasyonda en önemli unsur doğru nefes kullanımı bilmektir. Zihnimizi arındırmak için aldığımız nefesi öncelikle hissetmek ilk adımdır. Burnunuzdan giren nefesin vücudunuza akışını ve dolaşımını hissetmelisiniz. Nefesinizi verirken de aynı şekilde burnunuzdan çıkan nefesin doğa geri dönüşünü seyredin.

 

Doğru Yaptığından Emin Ol

İnsanlar birçok kültürde ve dinde farklılık gösteren meditasyon tekniklerini tam olarak doğru yapıp yapmadıkları konusunda endişe duymaktadır. Eğer siz de gerekli araştırmayı yaptıktan sonra emin olamıyorsanız bu konuda size kılavuzluk edecek kitaplardan, cd’lerden ve video’lardan yararlanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...