Jump to content

Tükenmişlik Sendromu Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Günlük hayatın koşuşturması ve geçim sıkıntısı içinde çoğu insan aslında kendisi de farkında olmasa da tükenmişlik sendromu yaşamaktadır. Özellikle orta yaşlı bireylerde ve ergenlik sonrasında görülen bu psikolojik rahatsızlıkların tedavisi genel olarak kişinin kendisinde yatmaktadır.

 

Aşırı huysuzluk ve gerginlik, karar vermekte zorlanma, fiziksel enerji kaybı ve yenilenememesi, mutsuz ve umutsuz olma, mide ve bağırsak bozuklukları ve buna benzer birçok sıkıntıyı yaşayan insanlar tükenmişlik sendromuna giriş veya yaşama evresinde olabilmektedirler.

 

Genel olarak özel hizmet sektöründe çalışan kişilerde görülen bu rahatsızlığa günümüzde oyuncularda da sıklıkla karşılaşılmaya başlanmıştır. Gün içinde saatler boyu yönetici veya lider pozisyonunda insanları organize ve kontrol etmek üzerine çalışma sergileyen insanlarda kendi dert ve sıkıntılarını unutarak sorumlu olduğu kişilerin yetkilerine sahip çıkmaları gerektiğinden bu tarz olumsuzluklar baş göstermektedir. Zamanla altında olan kişilerin yaptıkları her hatayı kendi hatası olarak görmeye başlayan birey kendisinin başarılı olduğu noktaları es geçerek kendi kendine mutsuzluk yaratmaktadır.

 

Geçinmenin tek başına bile oldukça zor olduğu günümüzde ailede tek çalışan konumunda bulunan erkeklerin çoğu zaman bu tükenmişlik sendromuna yenik düştüğü görülmektedir. Birden fazla işte çalışan insanlar uzun vadede kendilerine ayıracak birkaç dakikaya bile muhtaç hale geldiklerinden dolayı tükenmişliğin pençesine düşmektedirler.

 

Bu tarz sıkıntılar yaşayan kişilerin sonucu her ne olursa olsun iş veya yaşam tarzı değiştirmeleri gerekmektedir. Bir süre bu sendrom ile mücadele eden bireyin en nihayetinde çöküşü kesin olacaktır. Bu çöküş gerçekleşmeden önce profesyonel yardımlar sayesinde kendine güveni ve umudunu tekrar kazanıp, daha sonra da efektif çalışıp daha uygun şartlarda yaşayabileceği bir ortam veya işe adapte olması gerekmektedir. Kişinin bu konudaki kurtuluşu yalnızca kendinde saklıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Tükenmişlik Sendromu Nedir Belirtileri Nedenleri Tehşis Ve Tedavi

      Aşırı stres altında kalmaktan kaynaklanan "tükenmişlik sendromu" modern insanı kırıp geçiriyor. Peki ne yapmalı?   Son yıllarda dikkat çekecek kadar artış gösteren tükenmişlik sendromu vakaları aşırı stresin neden olduğu rekabet dolu bir dünyanın sonucu. “Sanki dünya üzerime üzerime geliyor, hiçbir şeyden keyif almıyorum, parmağımı kıpırdatacak enerjim yok, işe gitmek istemiyorum, sürekli ağlamak istiyorum…” gibi çevremizdeki kişilerden her gün duyduğumuz bu tanıdık cümleler belki de bir

      , Yer: Ruh Sağlığı

×
×
  • Yeni Oluştur...