Jump to content

Çocuklarda Juvenil Romatoid Artrit...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Göz iltihaplanmaları genellikle ağrılı olmaz. Gözler, genellikle yabancı bir cisim, aşırı ışık ya da iltihaplanmada (konjonktivit) olduğu gibi kızarmaz. Bu yüzden kendisinde juvenil artrit bulunan ve göz sorunu yaşayan çocukların çoğu, herhangi bir belirti vermez.

 

Çocuk, nadir durumlarda bulanık görmekten ya da ışığın gözünü rahatsız etmesinden şikayet eder. Çocuğun gözleri bazen kırmızı veya renkli görünür. Bu tür belirtiler öylesine yavaş bir şekilde ortaya çıkar ki, kalıcı göz hasarı herhangi bir görme sorunu belirmeden önce meydana gelir.

 

Göz sorunlarını erken tespit etmek ve hasar bırakmasını önlemek için iltihaplanma tedavisinde uzman olan romatolog, pediatrik göz doktoruyla birlikte sık randevular ayarlayacaktır.

 

Çocuğun göz doktoruyla randevusu

 

Göz muayenesi ağrısız olur ve birkaç dakika sürer. Doktoru, çocuğunuzun aldığı ilaçlar hakkında bilgilendirin. Bu ilaçların ismini, dozunu ve romatolog tarafından neden tavsiye edildiği bilgisini yanınızda bulundurun ve doktorunuzla paylaşın.

Göz muayenesinden önce göz doktorunuz, göz bebeğini büyütmek için çocuğun gözüne damla damlatır. Damla birazcık yakabilir; fakat doktorun göz içini daha iyi görebilmesi için ona yardımcı olacaktır.

 

Göz iltihaplanmalarını teşhis etmek için, özel bir mikroskop kullanılır. Bu mikroskopla her bir gözün içine ince bir ışık yayarak daha net görülebilmesi sağlanır.

 

Doktor aynı zamanda, görmenin bir şekilde değişip değişmediğini belirlemek için görsel alan muayenesi de yapabilir. Bu tür bir muayene, hastanın çevresel görüşünü ölçer. Bu işlem, göz merkezi bir noktaya odaklandığında, yan taraflarda ne kadar mesafeyi görebildiğinin anlaşılmasını sağlar.

 

Çocuğunuzun doktorunun verdiği ilaç kullanma talimatlarına dikkatli bir şekilde uymalısınız. Ayrıca, romatolog ve göz doktoruyla olan randevuları da ihmal etmemelisiniz.

 

Çocuğum ne sıklıkla göz muayenesi olmalı

 

Çocuğunuzun göz muayenesi sıklığı, ondaki juvenil artrit türüne bağlı olarak farklılık gösterecektir. Bu sıklık aynı zamanda çocukta hastalığın ne kadar süredir bulunduğuna ve tedavi için kullandığı ilaçların ne olduğuna bağlıdır.

 

Üveit, oligoartrit gibi belli tür juvenil artriti bulunan çocuklar arasında daha yaygındır. Bu tür bir iltihaplanmanın bulunduğu bir çocuk, her üç ya da dört ayda bir göz muayenesine gidebilir. Çoklu iltihaplanmanın görüldüğü çocukların, genel olarak her altı ayda bir göz muayenesine gitmesi gerekir. Sistematik juvenil artrit hastası olan çocukların çoğunlukla 12 ayda bir göz muayenesi olmaları uygundur.

 

Çocuğunuz, iltihaplanma yatıştıktan sonra da göz muayenesine götürülmelidir.

 

Romatologunuza veya göz doktorunuza çocuğunuzun göz muayenesi sıklığının ne olması gerektiğini sorun. Daha sonra da size yapılmış tavsiyelere uyun. Eğer bir göz sorunu saptanmışsa, çocuğunuzun göz muayenesi daha sık yapılacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...