Jump to content

Juvenil Romatoid Artrit Gözü Nasıl Etkiler?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Juvenil artrit (juvenil romatoid artrit) nedir

 

Juvenil artrit, otoimmün (bağışıklık sistemine ait) bir hastalıktır. Yani vücut, kendi bağışıklık sistemine saldırır. Hastalık birkaç isimle anılır; juvenil artrit, çocukluk dönemi eklem iltihaplanması ve Still hastalığı. Bu hastalık, çocukları etkileyen en yaygın eklem iltihaplanmasıdır.

 

Juvenil artritte bağışıklık sistemi, eklem içerisinde uzanan ve sinovyum olarak bilinen dokuya saldırır. Sinovyum bu saldırıya, sinovyal sıvısı adı verilen sıvıyı aşırı miktarda üreterek tepki verir. Bu sıvının aşırı üretimiyse ağrı ve tutulmaya neden olur. İltihaplanma, kıkırdak ve kemiklerde hasara yol açar, vücudun diğer kısımlarına, örneğin göze sıçrayabilir.

 

Juvenil artrit gözü nasıl etkiler

 

Juvenil artrit hastası bir çocuğun gözlerinde de rahatsızlık meydana gelebilir. Bu sorun hastalıktan kaynaklanıyor olabileceği gibi, bazı vakalarda çocuğun hastalık için aldığı ilaçlardan da kaynaklanabilir.

 

Juvenil romatoid artriti olan çocuğun yaşadığı en yaygın göz sorunuysa üveittir. Üveit, gözün iç kısmında üveyal adı verilen küçük bir bölgenin iltihaplanmasıdır. Üveyal şu bölümlerden meydana gelir:

 

İris, gözün renkli kısmıdır.

Siliyer kısım, göz içindeki sıvıyı oluşturur ve mercek hareketlerini kontrol eder.

Koroit, göz çevresinin tamamında göz küresini örten katmandır.

Tedavi edilmeyen ve ağır seyreden üveit, gözde zedelenmeye neden olur. Aynı zamanda görme sorunlarına da yol açar.

 

Diğer komplikasyonlarıysa şunlardır:

 

Glokom, gözde yüksek tansiyona neden olan bir durum

Katarakt, özgün göz merceğinin perdelenmesi

Körlük gibi kalıcı görme kusurları

 

Üveit, juvenil artritin ortaya çıkmasından bir yıl önce meydana gelir. Fakat juvenil artritle aynı zamanda, hatta kimi zaman teşhisten 15 sene sonra da ortaya çıkabilir. Ayrıca juvenil artrit yatıştıktan sonra, hastalık aktif değilken de görülebilir.

 

Juvenil artritle ilişkili göz sorunları nasıl tedavi edilir

 

Eğer bir göz rahatsızlığı ortaya çıkarsa, romatolog ve göz doktoru, tedavi yöntemleri veya kalıcı göz ve görme hasarlarının önlenmesi konusunda kendi aralarında tartışırlar. Çocuğunuza üveit teşhisi konulursa, farklı türde göz damlaları tavsiye edilebilir. Çocuğunuza, göz bebeğinin açık tutulması ve muhtemel zedelenmelerin önlenmesi amacıyla büyütücü göz damlası verilmesi gerekebilir.

 

Çocuğunuza kortizonlu göz damlası da verilebilir. Mesela doktorunuz, şişmeyi önlemek ve iltihaplanmayı azaltmak amacıyla kortizon kullanabilir. Fakat kortizonlu göz damlasının uzun süre kullanılması, glokom ve katarakt gibi ciddi yan etkilere yol açabilir.

 

Eğer göz damlası iltihaplanmayı yeteri kadar azaltmazsa, ağızdan alınacak kortizon ilaçları tavsiye edilebilir. Kortizonların uzun dönemli yan etkilerinden kaçınmak için metotreksat içerem ve ağız yoluyla alınan bir ilaç verilebilir. Ağır üveit vakalarındaysa, otoimmün hastalıkları için de kullanılan infliksimab içerem yeni ilaç türleri verilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...