Jump to content

Kontakt Lens Tedavisi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

evde tedavi

Tahriş, acı, bulanık görme, kızarıklık veya ışığa karşı hassaslık yaşadığınız takdirde derhal kontakt lenslerinizi çıkararak belirtilerinizi yeniden değerlendirin.

 

Bu sorunları yaşarken kontakt lenslerinizi takmamanız gerektiğinden her zaman yedek bir gözlüğünüz bulunmalıdır. Gözlüğünüz, gözleriniz iyileşirken araba kullanmanızı veya çalışmanızı sağlayacaktır.

 

Kontakt lenslerinizde herhangi bir kusur olup olmadığını incelemeniz gerekir. Yırtık bir yumuşak lens veya çatlak bir gaz geçirgen lens söz konusuysa onu çıkarır çıkarmaz gözünüz rahatlamalıdır.

 

Kontakt lens kabınıza, oradan da lensinize sabun veya temizlik solüsyonu girmesi halinde, gözlerinizi yıkama solüsyonunuz veya musluk suyuyla yıkayabilirsiniz. Daha sonra lensleri ya atabilir ya da sabunu lenslerden çıkarmak için saklama solüsyonunda birkaç kez yıkayabilirsiniz.

 

Tahrişin nedeni göze kaçan bir şeyse lensi çıkararak yabancı bir cisim olup olmadığına bakın. Yabancı cisim bir pamuklu çubuk ya da yuvarlanmış bir yüz mendiliyle çok hafifçe dokunularak çıkarılabilir. Yabancı cisim çıkarıldıktan sonra gözünüzün rahatsızlığı hemen geçecektir.

 

Bir enfeksiyon tedavisi için göz damlası kullanıyorsanız tedaviniz tamamlanana kadar lenslerinizi takmayın. Gözleriniz kızarmış veya tahriş olmuş haldeyken lens takmamanız gerekir.

 

tıbbi tedavi

 

Kontakt lens tedavisi kısa süreliğine kontakt lensleri takmamaktan enfeksiyonlara karşı yoğun antibiyotik tedavisine kadar değişir. Belirsiz bir süre boyunca gözlüklerinizi kullanmanız gerekebilir. Yalnızca bir göz etkilendiği takdirde, bazı enfeksiyonlar etkilenemeyen göze de yayılabileceğinden bu gözünüze de kontakt lens takmamanız gerekir.

 

Lens yıpranmış veya yırtılmışsa değiştirilmelidir. Genellikle evde fazladan lensiniz bulunur ve kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

 

Bir solüsyon karışımından şüphelenildiği takdirde solüsyonlar ve tedavi rejimi değiştirilmelidir.

 

Lens göze uymadığı takdirde daha iyi dayanacak ve daha iyi bir görüş sağlayacak yeni lensler verilmesi gerekebilir.

 

Enfeksiyon varsa tedavi etmek üzere antibiyotik göz damlaları yazılacaktır. Göz damlaları daha etkili olduğundan haplar genellikle faydalı olmaz.

 

Göz damlalarının saat başı kullanılması gerekebilir. Ciddi enfeksiyonlarda her gün muayene olmanız gerekebilir.

 

En iyi antibiyotik göz damlasını belirlemek üzere enfeksiyondan bir kültür alınması gerekebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...