Jump to content

Glakom Sebepleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İleri yaştaki her 100 kişiden en az 2 sini etkileyen bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen vakalarda görme siniri hasara uğrar çünkü göz içinde sıvı basıncı çok yükselir.

 

Optik sinire önemli hasar olmadan hastalık saptanır ve tedavi edilirse görme kaybı önlenebilir. Tedavinin başarılı olması için erken tanı şarttır. Ancak erken dönemde semptomlar yoktur. Glokomu olan bir çok kişi hastalığın farkında değildir.

 

Glokomdan görme kaybını önlemenin en iyi yolu periyodik bir muayenedir. Bu muayenede göz doktoru göziçi basıncınızı ölçer, göz sinirini inceler ve glokom şüphesi varsa başka testler uygulanır.

 

Glokom tanısı konursa görme kaybı medikal, cerrahi veya laser tedavisi ile önlenebilir veya yavaşlatılabilir. Göziçi basıncı damla ve haplarla düşürülür. Bunlar yeterli olmazsa cerrahi veya laser tedavisi uygulanır.

 

Tedavi ile glokomda görme kaybı durdurulabilirse de kaybedilen görme geri kazandırılamaz. Yalnızca erken tanı ile ciddi görme kaybı önlenebilir.

 

Prof.Dr.Ahmet Gücükoğlu

IÜ İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları AD.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...