Jump to content

Çocuklarda Uyku Bozuklukları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uyku bozuklukları, birçok çocuğun yaşadığı problemler arasındadır. Çoğu bozukluk çok önemli bir sağlık sorununa işaret etmese de, çocuğunuzun gelişimi açısından gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

 

Çocuğunuz uyumakta zorluk mu çekiyor? Vücudun yenilenip toparlanması için dinlendirici uykuya ihtiyaç duyduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak yeni yapılan araştırmalar çocukların çoğunun kronik olarak uykusuzluk çektiğini gösteriyor. Araştırmaya göre 10 yaşın altındaki her üç çocuktan ikisi bir uyku bozukluğundan şikayetçi.

 

Çocuklarda uyku bozukluklarının olumsuz birçok etkisi vardır. Bilim adamlarının 2-5 yaş arası 510 çocuğun uyku düzenlerini incelediği bir başka araştırma ise geceleri az uyuyan çocukların gün içinde davranış problemleri yaşadıklarını, okulda daha başarısız olduklarını ve uyku sorunu yaşamayan çocuklara oranla daha fazla endişe bozukluğu belirtisine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

 

Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklardaki uyku bozukluklarının da, kimisi ciddi, kimisi ise basit olan birçok nedeni bulunur. Evinizde bir uykusuz varsa, dinlendirici bir uyku çekmek ve ertesi gün aktif ve üretken olabilmek için yardım ayağınıza geldi.

 

Çocuklarda uyku bozukluklarının çeşitleri nelerdir?

 

Uyku sorunları iki ana kategoriye ayrılırlar. Bunlardan ilki; dissomnilerdir. Çocuklarda dissomni şunları kapsayabilmektedir:

 

Uykuya dalamama

Uyku süresini kısıtlayamama

Yetersiz uyku hijyeni

Yetersiz uyku sendromu

Horlama ve Obstruktif Uyku Apnesi

 

Uyku bozukluklarının ikinci kategorisi ise; parasomnilerdir. Yaygın parasomniler arasında şunlar sayılmaktadır:

 

Uyurgezerlik

Karabasan

Kabuslar

Kafa sallama ya da sallanma gibi ritmik hareket bozuklukları

 

İnsomnia (Uykusuzluk) nedir?

 

İnsomnia, uykuya dalmakta ve uyur kalmakta zorluk çekme ve çok erken saatlerde uyanma da dahil uyku düzeninin bozulması anlamına gelmektedir. Çocuklarda insomnia birkaç gece ya da daha uzun süreli olarak birkaç hafta sürebilmektedir. Uyku endişesi olan çocukların aslında insomniadan şikayetçi olmaları mümkündür. İnsomniayı tetikleyen diğer şeyler arasında günlük ya da kronik endişe, ağrı ya da zihin sağlığı sorunları sayılabilmektedir. Çocuğunuz uykusuzluk çekiyorsa şunları deneyebilirsiniz:

 

Çocuğunuzun stresinin gerçek nedenini belirleyin. Çocuğunuzun gece endişesinin sebebi fazla ev ödevi, okulda ya da arkadaşlarla sorunlar ya da yeni bir mahalleye taşınmak olabilir.

Işıklar sönmeden önce çocuğunuzun rahatlamasını sağlamak için gece rutinleri belirleyin.

İnsomnia devam ediyorsa çocuğunuzun uyku sorununu çözme yolları hakkında doktorunuzla görüşün.

 

Bir çocuğun sesli bir şekilde horlamasının anlamı nedir?

 

Her 10 çocuktan biri alışkanlık olarak uykusunda horlar. Bunun kronik burun tıkanıklığı, solunum yolunu tıkayan geniz eti ve büyük bademcikler gibi birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bazı çocuklarda solunum yollarının bir kısmı uyku sırasında darlaşır, bu da hava türbülansına yol açarak bizim horlama dediğimiz durumu ortaya çıkarır.

 

Horlamanın çocuğunuzun sağlığına doğrudan bir zararı yoktur, ancak uyku kalitesinin düşmesine neden olabilir. Uyku kalitesizliği ve geceleri sık sık uyanmak çocuğunuzun gün içindeki dikkatini ve enerjisini etkileyecektir. Ender de olsa horlayan çok az çocukta obstruktif uyku apnesi adı verilen daha ciddi bir sorun gözlemlenebilmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Çocuklarda Horlama ve Uyku Bozuklukları

      Çocuklarda uyku sırasında ne gibi sorunlar olabilir? Uykuda bir takım sorunlar ortaya çıkabilirr. Bunların içinde en sık görülen uyku problemi horlamadır. Bunun dışında uyku sırasında nefes durması ve morarma bile görülebilir. Horlama nedir? Uyku sırasında gürültülü ses çıkarmaya horlama denir Çocuklarda horlamanın sık görüldüğü yaşlar? En sık 2 ile 6 yaş arasında görülür. Horlama nedenleri nelerdir? Çocuklarda horlamanın en sık nedeni bademcik ve geniz etindeki aşırı büyüme

      , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
  • Yeni Oluştur...