Jump to content

Türk Destan ve Efsanelerinde Kadın...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Destan ve efsaneler, milletlerin tarih sahnesinde çok kere kavimler halinde yaşadıkları ilkel devirlerinde teşekkül etmiş, olağanüstü karakter olay ve motiflerle örülmüş türlerdir. Göçebeliğin ağır şartları, tabiatla ve düşman kavimlerle mücadele halinde yüzyıllarca ordu-millet halinde yaşayan milletimizin bu dönemde vücuda getirdiği destan ve efsanelerde günlük hayatta tesadüf edilen vasat kadın ve erkek tiplerinden söz edilmektedir.

 

Bununla beraber toplumun kadma bakışı, kabul gören kadın tipleri, erkeğin kadına bakışı ve kadının aile içindeki fonksiyonu elimizde bulunan metinlere dayalı olarak bir ölçüde tesedilebilir.islâmiyet’ten önceki atlı göçebe medeniyeti döneminde teşekkül eden destan ve efsanelerde kadın bu devrin ideal erkek tipi olan Alp tipine benzer.

 

Kadm da erkek gibi ata biner, ok atar, kılıç kullanır ve gerektiğinde düşmanla kahramanca savaşır. Bu eserlerde kadın yerleşik medeniyet dönemlerinde teşekkül eden edebiyatlarda olduğu gibi haz ve âşk konusu değildir. Göçebe hayatı içinde insanlar sürekli hareket halinde yaşarlar. Göçebe hayatında, yerleşik hayattaki gibi emin ve statik boş zaman yoktur.

 

Bu dinamik hayat şekli kadınla erkeğin davranışlarında ve düşünce tarzlarında benzerlik ve müştereklik meydana getirmiştir. Göçebe topluluğunda insan için en büyük değer kahramanlıktır. Kahramanlık, vücut kuvvetine bağlı muhariplikle ortaya çıkar.

 

Göçebe hayatı süren bu topluluklarda erkek ve kadm kendilerine eş seçerken birbirlerinde önce kahramanlık vasfı ararlar. Çünkü atlı göçebe medeniyetinde yaşamak, güçlü ve dayanıklı olanların hakkıdır. Destan ve efsanelerimizde bazı istisnaların dışında kadın ile erkek birbirinin tamamlayıcısı ve desteği olarak aile birliği içinde ahenkli bir beraberlik içinde görünmektedirler.

 

Türk destan ve efsanelerinde muhayyel aşk vakaları yoktur. Muhabbet ve saygıya dayalı evlilik birliği içinde kadın ve erkeğin yaşanılan hayat şartlarının doğurduğu güçlüklerle mücadelelerinin hikayesi sözkonusudur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...