Jump to content

Türk Destan ve Efsanelerinde Eşe Gösterilen Saygı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Türk destan ve efsanelerinde kadın, erkeğin dünyası içinde (eş, sevgili, anne, çocuk, kız kardeş) ortaya çıkmaktadır. İslâmiyet’in kabulünden dört asır sonra yazıya geçirildiği kabul edilen “Dede Korkut Kitabı “nın mukaddime bölümünde yer alan kadın tiplerinin değerlendirilmesindeki ölçü ilgi çekicidir.

 

Bu sınıflamada tanıtılan kadın tiplerinde aranan en önemli vasıf misafirperverlik ve eşe gösterilmesi beklenen saygı olarak ortaya çıkmaktadır.Dede Korkut Kitabı’mn mukaddime bölümünde yapılan gruplandırmada üç kadın tipi olumsuz, bir kadın tipi ise peygamber soyundan gelen müsbet ve takdire şayan karakter olarak ortaya konulmuştur.

 

Ocağına bunun gibisi gelsin, bunun bebekleri büyüsün dualarıyla anılan ve evin dayağı diye vasıflandırılan kadın tipinin davranışları şöyle anlatılmaktadır: “Yazıdan yabandan eve bir konuk gelse, er adam evde olmasa, evin hanımı misafiri yedirir, içirir, ağırlar azizler gönderir.”Burada, bir kadın için en önemli meziyetin evin erkeği evde olmasa bile o evde imiş gibi gelen misafiri doyurması ve ağırlaması olduğu açıkça ifade edilmektedir.

 

Halbuki gerek Dede Korkut hikayelerinde gerekse diğer Türk destan ve efsanelerinde kadın karakterlerde bu meziyetlerden başka göçebeliğin gereği olan kahramanlık, ata binme, ok atma, vefalı olma, çocuk sahibi olma, iyi bir anne olmanın yannda, güzellik de önemli vasıflar arasındadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...