Jump to content

Türk Destan ve Efsanelerinde Solduran Top...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Menfi kadın tipleri olarak anlatılan diğer üç tipin kusurları belirtilirken gene en çok misafire yapılan saygısızlık üzerinde durulmaktadır.

 

Solduran top, tolduran top ve nice söylersen bayağıdır şeklinde tavsif edilen menfi kadın karakterlerinin davranışları şöyle anlatılmaktadır: “Solduran top, sabah kalkar kalkmaz elini yüzünü yıkamadan tıka basa yemek yer.

 

Elini böğrüne vurur: “Bu evi harap olası ere varahdan beri karnım doymadı, yüzüm gülmedi, ayağım paşmak,yüzüm yaşmak görmedi. Ne olaydı, bu öleydi de birine daha varaydım, umduğumdan daha yakışıklı olaydı.” Böyle aç gözlü, pasaklı bir kadının kimsenin ocağına gelmemesi ve bebeklerinin büyümemesi için beddua edilmektedir.

 

Tolduran top ise kalkar kalkmaz kapı kapı gezen, dedikodu yapan akşam evine döndüğünde kedilerin köpeklerin evini ve bahçesini talan ettiğini görünce de evine bakmadıkları için komşularım suçlayan sorumsuz bir insan tipidir.

 

Nice söylersen bayağıdır şeklinde tarif edilen ve Allah’a böylesi ile inşam karşılaştırmaması için dua edilen kadın karakterin davranışları şöyle anlatılmaktadır: “Eşi evde iken uzaktan bir misafir gelse, kocası yemek hazırla, bizimle beraber bu da yesin dese, kadın bu yıkacak evde un yok, elek yok, deve değirmenden gelmedi gibi bahaneler bulur, iş yapmaz. Bin nasihat etsen birini kulağına koymaz. Eşine arkasım döner gider.

 

Saygısız, beceriksiz, yalancı ve tembel olan bu kadın tipinin Nuh Peygamber’in eşeğinin soyundan geldiğine inanılmaktadır.Dede Korkut hikayelerinin Mukaddime bölümünde yer alan bu sınıflamaya benzer bir değerlendirme de Han-Name’de Nuh Peygamber’le ilgili rivayette mevcuttur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...