Jump to content

Osman Pamukoğlu


NvR

Önerilen Mesajlar

* Siz ülkenin şerefini koruyun. O sizin geleceğinizi korur.*

 

* Ben askerime leş toplatmam.(Öldürülen PKK militanlarının fotoğrafını toplu halde çekmek isteyen gazete muhabirine)Ben askerlere siz resim çekeceksiniz diye ölü ve leş toplatmam!" "Analar babalar bu çocukları buraya leş toplatmak için göndermedi...*

 

Doğum Yeri:Sinop

Bağlılığı:Türkiye Cumhuriyeti

Rütbesi: Tümgeneral

Görev Yapmış olduğu birlikler:42.Piyade Alay Komutanlığı, Hakkari Dağ ve Komando Tugayı, 28. Mekanize Piyade Tümeni , Piyade Okul Komutanlığı

savaş/çatışma:Çelik-1 Harekâtı

 

Madalya: 1. Dereceden Altın Üstün

Cesaret ve Feragat Madalyası, 2 kez Üstün Cesaret ve Feragat Nişanı ve 5 kez Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı almıştır

 

Hayatı

 

1947 yılında Sinop'un Gerze ilçesinde doğmuştur. Selimiye Askeri Ortaokulu, Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu, Piyade Okulu, Kara Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Milli Güvenlik Akademisi'nde öğrenim yapmıştır. 11 yaşından itibaren 43 yıl üniforma giymiştir. On yıl piyade subayı, 16 yıl kurmay subay olarak, kıta komutanlıkları ve karargah subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1993'de Tuğgeneralliğe terfi etmiş, 1997'de Tümgeneralliğe yükselmiştir. 2002'de Tümgenerallikten emekli olmuştur. 1990-1992'de Edirne-Uzunköprü'de 42'nci Piyade Alay Komutanlığı, 1993-1995'de Hakkari'de Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenlik Komutanlığı, 1998-2000'de Kıbrıs'ta 28'nci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı, 2000-2001'de İstanbul'da Piyade Okul Komutanlığı vazifelerini yapmıştır. Osman Pamukoğlu, 1. Dereceden Altın Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, 2 kez Üstün Cesaret ve Feragat Nişanı ve 5 kez Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı almıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Askeri Kariyeri

1990-1992 yılları arasında 42.Piyade Alay Komutanlığı, 1993-1995 yıllarında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ve Hakkari Güvenlik Komutanlığı yapmıştir. Hakkari'deki görevi sırasında PKK'ya karşı yapılan en büyük harekât olan Çelik-1 Operasyonu'nu yönetmiştir. Çelik-1 harekatı 19 Mart 1995 günü başlamış ve toplam 37 gün sürmüştür. Operasyona 6 Tugay'dan 35 bin asker ve 10 bin korucu katılmıştır.

 

Güneydoğu görevinden sonra KKTC Paşaköyde 28.nci Tümen Komutanlığı'nı üstlendi. 2000- 2001'de Piyade Okul Komutanlığı görevinden sonra 4 Ağustos 2002 yüksek askeri şura tarafından emekli edilmiştir. Pamukoğlu Türk Ordusunda 5 tane Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı'na sahip tek kişidir.

 

Kitapları

 

unutulandisijpgid41935genislik85-1.jpg

 

UNUTULANLAR DIŞINDA YENİ BİRŞEY YOK

Osman Pamukoğlu, 1993-1995 yılları arasında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenlik Komutanlığı yapmıştır. Bu dönem, Güneydoğu'da PKK'ya karşı yapılan mücadelenin tarz ve yöntemlerinin değiştiği ve PKK'nın omurgasının kırıldığı yıllardır. Aynı dönemde, Hakkari'de PKK teşkillerine manevra gücü olarak 1000-2000 askerden oluşan 779 harekat, manevra gücü 3000-5000 askerden meydana gelen 78 harekat, yapılmıştır. 23 kez 1000-5000 askerdan oluşan kuvvetlerle Kuzey Irak'taki PKK kamplarının birkaçına aynı zamanda taarruz edilmiştir. Görev yaptığı süre içinde muharebeleri bizzat yöneten ve fiilen çatışmalara giren Osman Paşa, 778 günde yapılanları, muharebelerin detaylarını ve Kuzey Irak'ta yaşananları ilk defa okurlara sunmaktadır. "PKK ile yapılan mücadele Hakkari'de ve Kuzey Irak'ta 3000 m. üstündeki dağlarda ve dağ geçitlerinde ya kar üstünde ya da güneşin altında yürütülmüştür. Bu vahşi doğada Nisan ayı ile birlikte rengarenk kır çiçekleri açar. Fakat içinde bulunduğumuz ruh hali bunların hiçbirinin farkına varılmasına imkan tanımaz.

 

55515_85_0_other_9789751022400-1.jpg

 

EY VATAN '

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok'un yazarı Osman Pamukoğlu, 'Ey Vatan'da Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıkmış bir ulusun yeniden doğuşunu anlatıyor. Vatan olgusunun ulusların oluşumunda ve vatana sahip çıkmanın ulusların gelişimindeki önemini vurgulayan Pamukoğlu, Türklerin aslında barışsever bir ulus olduğunu, savaşın insanlığa yıkımdan başka bir şey getirmediğini ama ulusal varlığımızı tehdit eden bir saldırı karşısında Türklerin nasıl kahramanca vatanlarını savunacağını gösterdiğini anlatıyor. ABD'nin Irak'a haksız müdahalesi ve Türkiye'nin tutumuyla ilgili düşüncelerini de açıklayan Pamukoğlu, Irak müdahalesinin daha ilk günlerinde bu savaşın kolay kolay bitmeyeceğini ve ABD'nin ikinci bir Vietnam'la karşılaşacağını söylediğinin ve durumun bugün tam da söylediği gibi geliştiğinin altını çiziyor. Ey Vatan, 30 yılı aşkın bir süre Türk Ordusu'na hizmet vermiş ve Güneydoğu'da ateşin içinden geçmiş bir generalin, deneyimlerinden ortaya çıkan Vatan, Savaş ve Liderlik üzerine görüşlerini içeriyor.

 

58180_85_0_other_ayndon-1.jpg

 

AYANDON

Deniz, kurşuni gökyüzünün altında, heybetli kükreyişleriyle, uçsuz bucaksız koskoca meydan bana kaldı, der gibiydi. Azgın dalgalar hüzünle ürperen kıyıları olanca gücüyle dövüyordu. Yaşlı kadın sahile inen yamacın üstünde durdu. Rüzgarla sertleşen kar serpintilerinden yüzünü sakınmak için defne ağaçlarını kendine siper yapmaya gayret ederek, karşısındaki çetin ve sonsuz suya baktı. Bu gözler, geniş göklere, açık ufuklara, deli rüzgarların çığlıklarına, denizlere, ormanlara, dağların ötesine, yalnız bir bir ağaca; bir ardıç, bir pınar, bir dereye hep aşinaydı. Bu deniz ne istiyordu? Her yer siyah, karanlık ve sinsiydi... Bugün deniz ve orman sınırında kartalın hava nakşını seyretme günü olmadığını o da biliyordu. Uçuk benziyle yırtılan denize daldı gözleri... Buraya her gelişinde olduğu gibi, yine oğlundan duyduğu son sözleri aklından geçirdi: "Ana, ver çıkınımı,gün doğdu yolum gider; köz iner yüreğime...”

 

47756_85_0_80186-1.jpg

 

TÜRKLER

Yılmaz Öztuna, TÜRKLER'de, destanlar, Türkler'in ve Türkiye'nin menşei, devlet idaresi, zaferler, denizcilik, Türk inkılabının menşei, kültür ve sanat hayatı ve cemiyet hayatı temel başlıkları altında, Türk tarihinden yapraklar sunuyor.

 

"İlk Türk imparatorluğu, başındaki hanedanın adıyla, "Kun" veya "Hun"diye anılmaktadır. Başlangıçta "türk" adı, Türkçe konuşan kavimlerden yalnız birinin ismiydi. Sonradan bütün Türkçe konuşanlara Türk denmiştir.

 

 

Sözleri :

* Devlet, beylik demegojilerle geveze bir ihtiyar durumuna düşürülemez. Mülkün esas sahibi olan halk tarafından da başıboş bırakılamaz.

 

Ey Vatan'dan

 

* Bir iyileşmeden önce her şey kötü olur.

 

Ey Vatan'dan

 

* Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, savaş sizinle ilgilenir.

* Savaş kazananı da yorar.

* Ölüm her şeyi eşit yapan doğal sonuçtur.

* Ölümden korkmayan ölmez; ölüm kendine koşanları hiçbir zaman vurmaz.

* Ölüm korkusu, ölüm acısından daha şiddetlidir.

* Ölüm teşkilatının bir anlamı yoktur.

* Size yol gösterdim de diyebilirsiniz, ama askeri manada emir vermedim. Kahramanlara emir verilmez.

 

* Hakkari’de yürüttüğümüz mücadele boyunca yaşadıklarımdan sonra, yeryüzünde insanlara ait hiçbir şey artık beni şaşırtamaz. Yazık, çok yazık...

 

* İnsan muharebeyi kazanabilecek tek makinedir. Donatım önemlidir fakat asıl anahtar insandır. Süper silahlar ve düğmeye basılarak yapılan savaşlar hakkındaki düşünce ve konuşmalar beş para etmez bir yığın zırvadan ibarettir. İnsan, tek ve en üstün savaş aracıdır.

 

* Bu dağlarda, vadilerde, gözlerinizin taramadığı, süngünüzün parlamadığı, bombalarınızın yoklamadığı, botlarınızın pençesinin değmediği hiç bir yerin sizin olmadığını bilin.

 

* Analar evlatlarını eskere leş toplatmak için göndermedi. Geberdikleri yerde kalırlar, askere leş toplatmam biz imha eder, geçeriz.

 

* İran'ı Cengiz Han ve İskender dışında kimse işgal edememiş o da geçicidir. İran enteresan bir devlettir Fars'lar enterasan halktır.

* Yolu bilene harita gerekmez. Bilmiyorsan gerektirir.

* İnsanın doğası değişmediği sürece olaylar ve şartlar değişmez.

* Hayat eylemdir, laf değildir.

 

* Fikir, düşüncede sansür olmamalı, her zaman işbirlikçiler vardır, olacaktır. Onların karşısına onların silahlarıyla çıkacaksınız.

* Darbe iktidarın zayıflığındandır, terör iktidarsız iktidardan gelir. Darbe, halk arkanızda olsa darbe yapılabilir mi?

 

* Atıl dumandan şimşek çıkmaz. Milletin üzerinde duman var, devamlı kolaycılık.

* Olayları erkene almaya çalışmayın kendi akışında gelir.

* Ölüm yaşarken birşey yapmamış olanlar için bir sondur, ama şehit içinse sonsuzluğa giden yolda atılan ilk adımdır.27 Ekim 2007

* Vatan sevgisiyle harmanlanmış fedakarlık duygusu, dejenere insanlara basit gelir

* Eğer arkandan havlayan köpekler yoksa kurt değilsindir.

Bir internet sitesindeki söyleşisinden... "Tehditler alıyor musunuz?" Sorusuna cevaben.

 

* Ya ölecekler ya da bunlarin hepsi teslim olacaklar...

* Gözüpeklik bir hikmettir ve muharebenin en önemli bölümüdür cesaret büyük ölçüde kendine güvendir.

 

* Lider beyinde devrim yapan ve herkesi peşinden sürükleyen fikir ve ruhlar rüzgarıdır.

* Her zaman ilk hasım, ilk düşman doğadır. Önce doğayı halledeceksiniz. Doğayla kimse başedemez. Doğa, canlılar adına hükmünü yürütür, son hükmüde ölümdür. Onu icra eder ve bitirir. Doğayla savaşılmaz. Doğayı kendi tarafınıza çekmek istiyorsanız, ona boyun eğeceksiniz.(Kan Uykusu )

* Horoz resmi çizilip bu horozdur denmez.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 yaşından itibaren 43 yıl üniforma giymiştir Osman Pamukoğlu, 1. Dereceden Altın Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, 2 kez Üstün Cesaret ve Feragat Nişanı ve Türk Ordusunda 5 tane Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı'na sahip tek kişidir

.........................................................................................

Benim anlamadığım madem bu kadar başarılıydıda niye emekli edildi.Akabinde Korgeneral ve Orgenaralliğe niye terfi edemedi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Önemli biridir...teşekkürler biyografik bilgileriçin..

 

Ben teşekkür ederim...Sinoplu olarak gurur duydum ve paylaşmak istedim

 

Korunası hatta klonlanması gereken bir beyin...Milli benliğini kaybetmiş ampullerde örnek almalı ...

 

Bize Osman Pamukoğlu gibi bir beyne sahip , Atatürk'ün gözlerindeki gibi ışığa sahip biri lazım...Suni aydınlatmalar (ampul) bu ülkeye yetmiyor!!!

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...