Jump to content

Kemoterapi Uygulaması...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kanser nedeni ile kontrolsüz şekilde büyüyen kitlelerin kimyasal ilaçlar yardımıyla tedavi edilmesine kemoterapi denilmektedir. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların tamamına verilen isimdir.

 

Kemoterapi ilaçları kanserin türüne, yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebildiği gibi hastanın ne yönde etkilendiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. hekim, hastasının kontrolünü yaptıktan sonra en uygun ilaç serisini belirler. Hastalıklı hücreleri yok etmek, hücrelerin yayılmasını engellemek, kanserin kişi üstünde ki etkilerini azaltmak için kullanılırlar.

 

Kanser tedavisinde, kemoterapi bazen tek başına kullanılabilir. Bazen de, radyoterapi ve cerrahi müdehalelerde ek olarak kullanılabilir. Kemoterapi hastaları, duygusal ve psikolojik açıdan moralli oldukları zaman kemoterapinin başarılı olduğu da gerçektir. sağlıklı hücreler normal seyirde hareket eder. Kanserli hücrelerse hızlı ve kontrolsülce çoğalır. Kemoterapi ilaçları, çabuk çoğalan hücreleri yok eder ve çoğalmalarını engeller.

 

Kemoterapi hastalarında kullanılan ilaçlar sağlıklı hücrelerde zarar verebilir. Saç dökülmesinin sebebi, keratin hücrelerini yok etmesidir. başlıca yan etkileri ; trombosit saysında azalma, halsizlik, kansızlık, mide bulantısı, kusma, ishal, ciltte hassasiyet, hormonal bozukluk, psikolojik etkiler sayılabilir. Yan etkiler kalıcı değildir tedavi sonunda hızla iyileşme görülür.

 

Kemoterapi ilaçları ağız yoluyla, enjeksiyon ve toplar damar yoluyla hastaya verilebilir. İlaçların verilme sıklığı hastalığın ve hastanın durumuna göre olmaktadır. İlaç tedavisinin aralıklarla olmasının sebebi, hastanın metabozlizmasının toplanmasını beklemektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...