Jump to content

Süt Çocuğunun Beslenmesine Dikkat Edilmesi Gerekenler...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Aslında bu soruya cevap verirken öncelikle yenidoğan bebeği olan bir annenin beslenmesinde nelere dikkat etmesi gerekir diye yaklaşmak sanırım daha doğru olacaktır. Çünkü ilk 6 ay bebeğiniz için en iyisi anne sütüdür, şu yazıyı bitirdiğinizde tek bir mesajın asla aklınızdan çıkmamasını istiyorum. “İlk 6 ay anne sütü dışında mama, inek sütü, çay gibi sıvıların hatta suyun bile verilmesi tıbben gerekmedikçe asla önerilmez”.

 

Annelerin beslenirken mümkün olduğunca doğal gıdalarla, bol sıvı alarak ve dengeli beslenmeleri gerekir. Şehir efsanelerine bakarsak annenin beslenmesi sonucu gazının bebeğe geçeceği, bu yüzden süt-yoğurt-soğan-kuru baklagillerden uzak durulması söylenir. Ancak teorik ve bilimsel olarak annenin bunları yemesi bebekte kolik sancısını arttırır diye kanıta dayalı bir bilgiye sahip değiliz. Ancak ben mesleki pratik uygulamalarımda annelere beslenme tarzları ile bebeklerinin şikayetlerini gözlemlemelerini ve bebeklerinin rahatsız olduğunu gözledikleri gıdalardan kaçınmalarını tavsiye ediyorum.

 

Aşırı kolik sancısı olan bir bebeğin eğer inek sütüne alerjisi olduğu düşünülüyorsa sadece annenin diyetinden tüm süt ürünlerinin çıkarılması bile bebekte ciddi rahtalamaya yol açabilir. Tüm allerjiler IgE’ye bağımlı olmadığından bazen kan testlerinde, inek sütü IgE negatif bile bulunsa bu diyet kısıtlamasının denenmesi gereken durumlar olabilir. Çok allerjik bebeklerde annenin yediği bir çilek veya deniz mahsülü bile anne sütünden geçerek bebekte çok nadir de olsa ürtikeryal bir deri döküntüsüne yol açabilir.

 

Anne sütünün olmadığı durumlarda da 1 yaşa kadar inek sütü asla tercih edilmemelidir. Anne sütüne benzetilmiş formül süt yani yendioğan için pre veya 1 numara mamalardan kullanmamız mümkündür.

 

Bu soruya beslenmeye yardımcı aletler olarak bakarsak da yine doğal beslenme şekli anne göğsünden direk emmek olduğu için aslında hiçbir beslenme aracının kullanılmaması gerekir. Ancak annenin sütünün olduğu fakat direk göğüsten emziremediği durumlarda kaşıkla, fincanla emzirme ve çok mecbur kalındığında 1 ayı geçmek koşuluyla biberonlar da kullanılabilir.

 

Biberonların en sağlıklı olanları cam olanlarıdır, biberonun emzik parçası içinse yenidoğan dönemi diş çıkmamış dönem olduğu için silikon daha uygun olabilir. Silikonun tadı ve kokusu olmadığı için bebek emzik, anne göğsü veya biberon arasında kolayca geçiş yapabilir. Silikon emzikler şeffaf olduklarından temizlemesi daha kolaydır. Silikon çok yumuşaktır, pürüzsüz yüzeye sahiptir ve ısıya karşı dirençlidir. Diş çıktıktan sonra silikon diş darbelerine dayanıklı olmadığı için Sağlık Bakanlığının kriterlerine uygun kauçuk emzikli biberonlar tercih edilmelidir.

 

Sonuç olarak; kauçuk emzik ile silikon emziği karşılaştırdığımız zaman kauçuk emzik daha doğal, elastikiyet açısından anne göğüs ucuna daha benzer, sağlıklı, güvenli ve daha ucuzdur. Silikon emzik ise, ülkemizde yerleşmiş bilincin tam tersine daha kısa süre kullanılabilen (bebeklerin dişleri çıkana kadar), doğal olmayan ve daha pahalı bir üründür.

 

Uzm.Dr.Anıl Yeşildal

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...