Jump to content

Hamilelikte Yapılması Gereken Testler...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hamilelik her aile için önemli bir süreçtir. Doktor kontrolünde geçirilen bu süreç bebeğin ve anne adayının sağlığının korunması için gereklidir. Bazı hamilelik testleri belirli haftalarda yapılmalıdır ve süreleri kaçırılmamalıdır. Bu nedenle doktorunuzun verdiği programa kesinlikle uymaya gayret edin.

 

Gebelik ilk muayenesi testleri

 

Bu testler çok önemlidir çünkü herhangi bir sorun varsa gebelik ilerlemeden engellenebilir. Gebelere özellikle önerilen şey testlerin ve tahlillerin aksatmadan takibidir.Sağlıklı bebek ve anne için bu haftalar asla aksatılmamalıdır. Gebelik ilk muayene testleri ;

 

Kan sayımı yapılarak kansızlık araştırılır.

 

Kan uyuşmazlığına bakılır.

 

Tam idrar tetkikleri yapılır.

 

Anne adayında guatr, tiroid hormonu araştırılır.

 

Kızamıkçık ve Toxoplazma testi yapılır. HCV, HIv testi yapılmalıdır.

 

Kan şekeri ölçümleri yapılır.

 

11-14 gebelik haftalarında yapılan testler;

 

Bebeğin ense kalınlığı ölçülür. Kan tahlili alınır.

 

16-20 gebelik haftası testleri ;

 

Üçlü ve dörtlü testler sonucunda riskli bir durum olursa amniyosentez uygulanır. Amniyosentez kese içinden su alınarak bebeğin zeka ve gelişim kusurlarının incelenmesidir.

 

24-28 gebelik haftası testleri ;

 

Şeker yüklemesi yapılarak şeker kontrolü yapılır. Test sonucu 140 değerinin üstünde çıkarsa, önlem alınır ve farklı tahliller de yapılır. Anne ve baba arasında kan uyuşmazlığı varsa, 28. Haftada IDC testi yapılır. Bu test negatif çıkarsa kan uyuşmazlığı sorunu ortaya çıkmıştır. Bu durumda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Bebek ne kadar etkilenmiş araştırmalar yapılır.

 

35-37 gebelik haftası testleri ;

 

Anne adayına bakteri taraması yapılır. Gebeliğin son haftalarında, doğum gününün gecikmesi nedeni ile NST testi yapılır. Bu test ile bebeğin durumu açıkça anlaşılır ve gerekirse gebe sezaryene alınabilir.

 

Mümkün olduğunca testleri yaptırmak ve kendinizi kötü hissettiğinizde hekime başvurmak çok önemlidir. Hekime danışmadan ilaç kullanmamak ayrıca bir önem taşımaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Hamilelikte Mutlaka Yapılması Gereken Testler...

      Sağlıklı yaşamda testlerin büyük bir önemi vardır. Zamanında yaptıracağınız sağlık testleriyle bir çok rahatsızlığa erkenden çözüm bulabilirsiniz. Hamilelik döneminde mutlaka yapılması gereken testleri uzmanlar şu şekilde sıralıyor ;   Kan grubu tayini: Halk arasında kan uyuşmazlığı olarak bilinen RH uygunsuzluğunu saptamaya yarar.   Kan sayımı: Gebede kansızlık, pıhtılaşma faktöründe bozukluklar ve enfeksiyon saptanmasında kullanılır.   Açlık kan şekeri: Diyabetik gebelerin kontrolü ve do

      , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
  • Yeni Oluştur...