Jump to content

K Vitamininin Önemi...


Renan

Önerilen Mesajlar

K vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlayan önemli bir vitamindir. En önemli görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan K vitamini yeterli miktarda alınmazsa, pıhtılaşma özelliğinde azalma görülür. Yeni doğan bebeklerde, K vitamini eksikliğinden dolayı göbek bağı kanaması meydana gelir, bunu önlemek için de yeni doğal bebeklere hemen K vitamini iğnesi yapılmaktadır.

 

İşte, K vitaminin önemi ve faydaları;

 

Kanın pıhtılaşması: K vitaminin en önemli ve başlıca görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Vücutta eksik olduğu taktirde sindirim sisteminde, diş etlerinde, idrar yollarında, deride ve akciğerlerde kanamalara yol açabilir.

 

K vitamini eksikliği burun kanaması, basur ve adet dönemlerinde aşırı kanama gibi rahatsızlıklar olarak görülebilir. Vitamin eksikliğini gidermek için yalnızca kanamalı hastalarda K vitamini takviyesi verilmektedir. Çok nadiren görülse de K vitaminin fazla olduğu durumlarda kanın fazla pıhtılaşmasına, damar tıkanıklıklarına ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluklar görülebilmektedir.

 

K vitamininin en bol bulunduğu besin maddeleri Brüksel lahanası, brokoli, Ispanak, kabak, lahana, marul, fasulye, yeşil domates, karnabahar ve bezelye gibi yeşil yapraklı besinlerdir.

 

Yumurta sarısı, patates, yoğurt, yeşil çay ve yeşil biber gibi diğer besin maddelerinde de bolca bulunan K vitamini, saydığımız bu besin maddelerinin tüketilmesi sayesinde vücudumuzda gereken işlevini görmeye devam etmektedir. Günlük K vitaminine gereksinim yetişkinler için min. 80, maks. 150 mg civarındadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Hamilelikte K Vitamininin Önemi...

   Sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik için beslenirken K vitamini tüketimine önem vermeniz gerekiyor.   Gereksinimler   Vücuda tedarik edilen K vitamininin çoğu sindirim yolunda bakteriler tarafından sentezlenmektedir. K vitamininin gıda kaynakları ise karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler ve lahana türündeki sebzelerdir.   En iyi kaynaklar   İnsan sindirim yolu kısmen absorbe edilen ve karaciğerde depolanan K vitaminini sentezleyen bakteriler içerir. Vücut ilave K vitamini gıdalardan alma i

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Menopoz Döneminde E Vitamininin Önemi...

   E vitamini östrojene çok benzer bir etki gösterdiği için bazen “menopoz vitamini” olarak da adlandırılır ve ABD’de bazen östrojenin yerine kullanılır.   Menopozdaki psikolojik belirtilerin yanı sıra sıcak basmalarını da hafifletmede yardımcı olduğu iddia edilmektedir.   E vitamini ayrıca hücreleri sağlıklı tutan ve kalp krizine karşı koruma sağlayan güçlü bir antioksidandır.   Araştırmalar E vitamininin atardamarları tıkayan kötü kolesterolün sertleşerek sonunda kalp hastalığına yol a

   , Yer: Kadın Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...