Jump to content

Halüsinasyon Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Duyu organlarımızın gerçekte var olamayan agılamalarına halüsinasyon veya sanrı denilmektedir. işin içinde beynimiz olduğundan halüsinasyonlar, görülür, duyulur, hissedilir hatta koklanır ve tadı alınır.

 

Hepimiz bu sanrıları yaşayabiliriz. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda, karanlık bir odada uzun süre tutulan insanların bir müddet sonra halüsinasyon gördüğünü fark etmişlerdir. Bunun açıklaması yapacak bir şey bulamayan beynin kendi görüntülerini yaratmasıdır. Özellikle korku filmi seyreden insanlar, hafif uyku aşamasında bile bu sanrıları görebilirler. Bu gayet normaldir hatta iyidir. Çünkü, beyin çalışmaktadır.

 

Çeşitli hastalıklar ile sanrılar görülebilir. Felç, göz hastalıkları ve beyin tümörleri ile görülebildiği gibi uyuşturucu ve alkol kullanımı ile de görülebilir. Sesler halüsinasyonlara karışırsa bu şizofreni belirtisidir. uzun süre kulakta ses duyulması kulak çınlaması nedenli olabilir. Genelde sanrılar, ruhsal kaynaklıdır. Psikolojik tedavi ile düzelebilir.

 

Hekimler, tinnitüs hastalığı ve ruhsal nedenler ile sanrı oluşabileceğini söylüyorlar. Şizofreni, psikoz, psikonevroz halinde de karşılaşılan bu durum tifo, menenjit, alkol kullanımında oluşabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Halüsinasyon Nedir?

   Halüsinasyon veya varsanı, ruh hastalıklarında karşılaşılan bir durumdur. Olmayan bir uyarıcıyı varmış gibi algılamak anlamına gelmektedir. Algı organlarına (deri, kulak, göz, dil, burun) yönelik hiçbir uyarıcı yokken alınan bir sanının varlığına inanma durumu olarak tanımlanır. Halüsinasyonlar, bazı ruh hastalıklarında sıklıkla karşılaşılmasına rağmen, tek başına da görülebilmektedir. Beş duyunun varsanısı olabilir; dokunma, işitme, görme, tat duyusu ve dokunma duyusu. Görsel halüsinasyonlar

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Halüsinasyon Nedir? Hangi Durumlarda Görülür?..

   Halüsinasyon Nedir? Hangi Durumlarda Görülür?     Daha çok ruhsal ve sinirsel türdeki hastalıklarda karşılaşılan halüsinasyon, gerçekte olmayan fakat kişinin sahip olduğu 5 duyu organından herhangi bir tanesiyle algıladığını sandığı durumlara verilen bir isimdir. Bu tür durumlarda halüsinasyon gören kişinin çevresinde gerçek bir uyarıcı olmaz ama kişi çevresinde canlı veya cansız bir varlığını algılar. Bakıldığında oldukça kompleks bir yapıda olan halüsinasyon görme durumu oldukça ciddi bir

   , Yer: Ruh Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...