Jump to content

Çocuklarda Utangaçlık...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocuklarda utangaçlık çözülmesi gereken bir sorundur. Bu sorunun çözümüne olabildiğince erken yaşlarda başlamak gerekir. Zaman ne kadar ilerlerse, örneğin çocuk ilkokuldan ergenliğe geldiği halde hala utangaçsa, artık yapılabilecek fazla bir şey kalmamış demektir. Çünkü utangaçlıkla birlikte başka sorunlar da ortaya çıkar. Bunlar psikolojik ya da psikiyatrik sorunlar olabilir. Çocuk bir süre sonra bu yetersizlik duygusuyla birlikte özgüvenini iyice kaybeder, kabuğuna çekilir ve depresyona girer. Ya da yanlış arkadaşlıklar edinebilir. Dikkat çekmek, kendini gösterebilmek için suça yönelebilir.

 

Utangaç çocukların çoğunun altyapısında kaygı düzeyi yüksekliği vardır. Anksiyete bozukluğuna yatkın oldukları için, stresli dönemlerinde bu durumda artış görülür. Utangaçlık mutlaka bir şeyle birlikte gider. Buna dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde çocuk panik atak geçirebilir. Çünkü yüzü kızaran kişi bunu yenmediği koşullarda, çalışma hayatına atıldığı zaman işini yapamaz ve günlük hayatını sürdüremez hale gelir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Çocuklarda Utangaçlık...

   Utangaçlık çok sık görülen bir duygudur. Hemen herkes yeni sosyal durumlarda belirli ölçülerde sosyal kaygı yaşayabilmektedir. Aslında kişinin yeni sosyal duruma ve olası tehditlere karşı gerekli tedbirleri alması açısından adaptif, koruyucu bir özellik olarak da değerlendirilebilir.   Peki neden bazı çocuklar diğerlerine göre daha utangaçtır? Utangaçlığın belirli bir kısmı öğrenilir. Yani, aile çevresi ve kültürel normlar diğer çevrelere göre kişinin daha utangaç görülmesine yol açabilir. Örn

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • 0-6 Yaş Arası Çocuklarda Utangaçlık

   Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü!   [h=3]Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan Pedagog Gönül Bayaltun, 0-6 yaş arasındaki çocuklarda utangaçlığın ortaya çıkmasındaki formülü anlattı.[/h] Her çocuk genetik farklılıklar gösterse de ve farklı çevresel koşullarda yetişse de 0-6 yaş arası çocuklarda utangaçlık konusunu şöyle formüle edebiliriz: Koruyucu, baskıcı, yargılayıcı, ilgisiz ebeveyn modeli + Güvensiz, sevgisiz, onaysız geliş

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...