Jump to content

Yirmi Yaş Dişlerini Tanıyın...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Üçüncü azı dişleri olarak da bilinen yirmi yaş dişleri ağzın arka tarafında en sonda yer alan dişlerdir. Ancak bazı kişilerin, çeşitli nedenlerle, yirmi yaş dişi yoktur.

 

Pek çok kişinin yirmi yaş dişleri 17 ile 25 yaşları arasında çıkar ve herhangi bir probleme neden olmaz. Bazılarında ise yirmi yaş dişleri gömülü olur, yani çene içerisinde sıkışır ve çıkamaz. Ama bu her zaman çok kötü bir durum değildir. Gömülü yirmi yaş dişleri genellikle herhangi bir semptom göstermez ya da ağrıya neden olmaz ve hayat boyu çene kemiği içerisinde kalır.

 

Ancak bazı durumlarda gömülü yirmi yaş dişleri problem yaratır. Dişin gömülü olduğu kısımda kızarıklık ve şişlik görülebileceği gibi, çene ağrısı, baş ağrısı ve gömülü dişin bulunduğu yere yakın yerlerde ısırma anında garip tat alma problemleri ortaya çıkabilir.

 

Yirmi yaş dişleri insanların ilkel bir diyetle beslendikleri ve daha fazla dişe ihtiyaç duydukları ilk zamanlardan kalmıştır. Günümüzde insanların çene kemikleri daha küçüktür ve çoğu kişinin ağzında bu geç gelişen dişler için yer yoktur. Yirmi yaş dişleri çıkmaya çalışırken diğer dişleri itebilir ve ortodontik işlemlere mani olabilir. Ayrıca, yirmi yaş dişlerinin kısmen çıkması bakteriler için gelişme ortamı oluşturabilir ve bakteri oluşumu ciddi diş eti iltihabına neden olabilir.

 

Gömülü yirmi yaş dişleri herhangi bir probleme neden olmasa da bazı diş hekimleri bu dişlerin ileride problem yaratmasının önüne geçmek için cerrahi yöntemlerle alınmasından yanadır. Neyse ki, yirmi yaş dişi çekilmesi lokal anestezi ile uygulanan yaygın bir ayakta tedavi prosedürüdür. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi, takip eden bir kaç günde kanama, şişme ve morarma gibi etkiler ve aktivitede kısıtlama olması beklenir. Ancak pek çok kişi hızla ve kolayca iyileşir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...