Jump to content

Diş Destek Dokusu Ameliyatı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İlk amacı, tam bir yara iyileşmesi elde etmek için hasta dokuların çıkarılmasını gerçekleştirerek, diş destek dokusu cebini ortadan kaldırmaktır. İkinci amacı, diş destek dokusunun çeşitli bölümlerine daha fizyolojik bir biçim vermektir. Diş destek dokusu cerrahisi, 3 değişik girişimle bu amaçlara kısmen ya da tam olarak ulaşır.

 

Diş destek dokusu hastalıklarının gelişmesi. A. Köh boynunda diş taşı birikmesi başlangıcı.- P,. Dişetinin ve diş çukuru kemiğinin hafifçe çekilmesi.- C. Dişetinin ve diş çukuru kemiğinin önemli derecede çekilmesi.- D. Destek dokularının yok olmasıyla azı dişinin yitmesi.

 

— diş destek dokusunu kazıma;

 

— dişeti çıkarılması (jenjivektomi) ya da onarımı (jenjivoplasti);

 

— parçalı ameliyat.

 

DİŞ DESTEK DOKUSU KAZIMA

 

Dişetini kesmeden ve yerini değiştirmeden yapılan, diş destek dokusu cebini ortadan kaldırmaya yönelik tüm girişimlere bu ad verilir.

 

Diş destek dokusunu kazıma (kürtaj), derinliği fazla olmayan cepler bulunduğunda gereklidir. Öteki cerrahi girişimlere hazırlık olarak da uygulanabilir. Rolü genellikle sınırlıdır. Çünkü hekim, kuvvetle kazıdığı bölgeyi görememektedir.

 

Hazırlık

 

Genel hazırlık

 

Ağız boşluğu içindeki tüm girişimlerdeki gibidir. Kalp hastalığı, şeker, romatizma, v.b. gibi bir hastalığı olan kişilerde, önceden bazı ilaçlar verilmesi gereklidir.

 

Yerel hazırlık

 

Girişimden birkaç gün önce, diş hekimi diş taşlarını titizlikle temizlemeli ve dikkatli bir fırçalama (brosaj) yapmalıdır.

 

Girişim

 

Uyuşturma

 

Çoğunlukla, ameliyat edilecek bölge yerel olarak uyuşturulur. Bununla birlikte, bazı özel durumlarda, genel uyuşturma gerekebilir.

 

Ameliyat tekniği

 

Cerrahın eliyle aldığı duyumların yol göstermesiyle, özel aygıtlar yardımıyla diş destek dokusu kazınır. Amaç, hasta dokuları temizlemektir. Aygıt cebin dibine yerleştirilip, diş köküne sürtülerek ölü semanı kazır. Sonra hekim, dişetini işaret parmağının etli bölümüyle destekleyerek, dişetinin iç yüzeyine bir aygıt dayandırır; yeni ve sağlıklı bir yüzey bırakmak için ölü dokular çıkarılır.

 

Üçüncü evrede, iyileşmeyi engelleyecek örtücü dokuları yoketmek için kesenin dibi koparılır. Bu arada, oluşmuş lifsi bağdokusu da çıkarılır.

 

Bu üç evreden sonra, fizyolojik serumla ya da mikrop kırıcı bir sıvıyla dolu bir şırınga yardımıyla, yara yıkanarak temizlenir.

 

Girişim, bir cerrahi dolgu maddesi konularak tamamlanır. Bunun çeşitli amaçları vardır.

 

— nedbeleşme sırasında yarayı korumak;

 

— nedbeleşme sırasında dişetinin dişe yaklaşmasını sağlamak;

 

— diş ve dişetini mikroplardan, ısı ve kimyasal etkilerden korumak ve böylece enfeksiyonları önleyerek rahatlık sağlamak;

 

— kanama olasılığını sınırlamak;

 

— hareketli olan dişlerin hareketsizleşmesine yardım etmek.

 

Ameliyat sonrası

 

Dolgu maddesi yitimini önlemek için, 24 saat sert besinlerden kaçınılmalıdır. Dolgu maddesiyle korunmuş bölgeler fırçalanmamalıdır; ama ağız gargaraları yapılabilir. Dolgu maddesi genel kural olarak bir hafta tutulur. Ama nedbeleşme yetersiz görünüyorsa, bir haftalık bir süre için yeniden konmalıdır.

 

Bu normal evrimin yanısıra, ihtilat olasılıklarıyla da ilgilenmek gerekir:

 

— kanama hafifse (yalın kan sızıntısı), genellikle dolgu maddesinin üstüne birkaç dakika uygulanan parmak baskısıyla durdurulur. Daha önemliyse, kanayan noktayı tedavi etmek için dolgu maddesinin çıkarılmasını gerektirebilir ve daha sonra yeni bir dolgu maddesi konur;

 

— komşu dokularda şişmeyle belirebilen enfeksiyon, uygun antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Ama şişme yalın bir ödem biçimindeyse, bir süre kendiliğinden normale dönmesi beklenmelidir. Gerekirse hafif bir iltihap giderici ilaç verilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...