Jump to content

Prematüre Bebekler de Aşı Takvimi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Erken doğan bebeklerde bazı aşılar için beklemek gerekirken, bazı aşılar içinse normal takvim uygulanabilir. Örneğin bebek 2 aylık olduğunda karma aşıya başlatılır ve normal zamanlarında karma aşıları yapılır. Ancak yapılan çalışmaların da gösterdiği gibi, Hepatit B aşısının daha iyi tutabilmesi için bebeklerin 2 kilo ve üstünde olmasının beklenmesi gerekir.

 

Kuşkusuz bu, annede Hepatit B taşıyıcılığının olmadığı ve bu nedenle bebeğin hemen aşılanmasının gerekmediği durumlar için geçerlidir. Bebek 2 kilo olunca aşısı yapılır, 1 ay sonra ve ilk dozdan 6 ay sonra tekrarlanır.

 

Prematüre bebekler için bir özel aşı vardır. Bu aşı 1000 gramın altında doğmuş olan ve çok ciddi akciğer sorunları yaşayan bebeklere, kışın her ay yapılan çok pahalı bir aşıdır. Bu aşı için vakaları iyi seçmek gerekir. Ancak solunumu ve kalp yetmezliği açısından ciddi riskler taşıyan bebeklere yapılmasında fayda vardır. Diğer aşılar ise, normal aşılama takvimini takip ederek yapılabilir. Erken doğan bebeklerin, söz konusu aşı dışında başka bir özel aşıları yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...