Jump to content

Bademcik İltihabı ve Anjin Hastalığı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Anjin Hastalığı ve Tedavisi

 

Basit bir tahriş veya özellikle çocuklarda ciddi ağız ve boğaz hastalıkları, çok çeşitlidir. Basit pamukçuktan anjine dek, hepsinin ciddiyet aşamaları vardır: Hiçbir zaman ihmal edilmemeleri gerekir; çünkü çok çabuk tehlikeli durumlar yaratabilirler.

 

Anjinler ve bademcik iltihapları

 

Boğazın arkasında, bademciklerin bulunduğu bölgedeki bütün rahatsızlıklara yaygın olarak anjin denir. Anjin, boğaz ağrısıyla (tek veya çift taraflı) başlar; hasta çok defa yutkunmakta büyük güçlükler çeker.

 

Hele ateş de rahatsızlığa eşlik ederse, anjini ihmal etmemek gerekir. Çünkü komplikasyon rizikosu büyüktür: Had romatizma, kalp, böbrek yetersizlikleri ve tansiyon yüksekliği gibi. Bu tür anjinler, antibiyotik tedavisi gerektirir; ancak buna yalnız doktor karar verebilir.

 

Dikkat! Bulaşıcı hastalıkların çoğu, özellikle difteri, anjin belirtileriyle başlar. Fakat yoğun aşı uygulamasıyla, ülkemizde de difteri hastalığı çok azalmıştır.

 

Anji ve Bademcik İltihabı Tedavisi ve Yapılması gereken

 

Öncelikle kızarıp kızarmadığını anlamak için, boğazın dibine bakmak gerekir. Böylece hafif veya çok kızardığı, üzerinde beyaz lekecikler olup olmadığı saptanır. Boğaz çok kırmızı ve beyaz lekecikler de varsa, doktoru çağırmak gerekir. Bu arada hastanın ateşini de alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...