Jump to content

Benler ve Cilt Kanseri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Cilt kanserinin erken teşhisinde en önemli olan konu vücudumuzda gelişen benlerdir. Benlerin renklerinin ve şekillerinin değişimi, büyümesi, üzerinde kabarıklık ve yara olması cilt kanserinin başlıca belirtilerinden sayılabilir.

 

İşte, cilt kanseri ile ilgili bilmediklerimiz;

 

Cilt kanseri teşhisinde benler çok önemlidir. Melanom yani renklenme şeklinde başlayan cilt kanseri ben ile karıştırılabildiği gibi var olan bir ben kansere dönebilir. Ne yazık ki, melanom şeklinde gelişen cilt kanseri çok hızlı yayılan ve en tehlikeli kanser türlerindendir. Fakat, her kanser türünde olduğu gibi erken teşhis hastalığın %90 iyileşmesini sağlamaktadır.

 

Cilt kanseri için benler takibe alınmalıdır. Ben çapı 6 mm.’den küçük olmalı, kaşınma, kanama ve üstünde yara oluşursa hekime gözükülmelidir. 50 yaş üstü olanlar, vücudunda fazla beni olanlar her yıl düzenli cilt muayenesi olamalıdır. Vücut 30′lu yaşlara kadar ben geliştirebilir. Fakat 35 yaş üstü çıkan benler mutlaka kontrol edilmelidir.

 

Deri muayeneleri yapılırken, dermotoskopi adı verilen mikroskop ile benler ve deri incelenir. Vücutta bulunan benlerin haritası çıkarılır. Her kontrolde bu benlerin durumu bu haritalara göre yapılır. Yani arşivlenir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Cilt Kanseri Belirtileri, Tanısı,Tedavisi ve Benler...

      Cilt kanserleri özellikle erkeklerde en sık rastlanan kanser tipidir. Ünlü oyuncu Altan Gördüm cilt kanseri teşhisi konulan son isimlerden. Ülkemizde cilt kanserlerinin sıklığıyla ilgili sağlıklı istatistik veriler yoktur. Cilt 3 tabakadan meydana gelmiştir. Peki tedavisi, belirtileri neler?   Ülkemizde cilt kanserlerinin sıklığıyla ilgili sağlıklı istatistik veriler yoktur. Cilt 3 tabakadan meydana gelmiştir.   Epidermis Dermis Subcutis   Epidermis cildin en üst tabakasıdır.

      , Yer: Kanser

×
×
  • Yeni Oluştur...