Jump to content

Kulak Hastalıkları Hakkında Bilgiler...


Renan

Önerilen Mesajlar

İşitme ve denge organımız olan kulak kabaca tanımlamak gerekirse dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak üç bölümden oluşur.

 

Kulak kepçesi ve dış kulak yolundan oluşan dış kulak hastalıklarında genellikle ağrı vardır ve özellikle infeksiyonlu durumlarda bu ağrı çok şiddetlidir.

 

Bu durumda dış kulak yolu şişmiştir ve kulak kepçesinin hareketi çiğneme sırasında bile ağrılıdır. Bu tablo mutlaka KBB Uzmanının yardımını gerektirir.

 

Aslında çok gürültülü olmasına karşın çözümü zor değildir bununla beraber özellikle şeker hastalarında görülmüşse daha ciddi bir değerlendirmeyi gerektirir.

 

Orta kulak enfeksiyonlarındaki ağrı ise genellikle daha derinlerde hissedilir ve çoğu kez kulakta dolgunluk, uğultu ve hafif işitme kaybı ile birliktedir.

 

Kulaktan kanlı bir akıntı da gelebilir. Tedavide uygun antibiyotikler ve burun tıkanıklığını gideren ilaçlar kullanılır.

 

İç kulak bakteriyel enfeksiyonlarına ise günümüzde çok nadir rastlanılmaktadır ve başlıca belirtisi şiddetli baş dönmesi ve işitme kaybıdır.

 

Bu durum acil uzman yardımını gerektirir. İç kulağı tutan viral enfeksiyonlarda ise tek belirti genellikle bir üst solunum yolu infeksiyonunu izleyen şiddetli bir baş dönmesi atağıdır.

 

Burada virüs denge sinirini tuttuğu için işitme kaybı görülmez. Ancak kabakulak, kızamık ve herpes zoster virüsleri işitme organını tutarak kalıcı tipte işitme kayıpları yapabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...