Jump to content

Boğaz Urları...


Renan

Önerilen Mesajlar

Bu bölgenin selim (iyi tabiatlı) urlarından en çok görülen polipler, papillonlaı dıv. Urların göstereceği belirtiler çıktıkları yere bağlıdır. Ses şeritlerinin üzerine doğru büyüyenler kriz şeklinde öksürüklere, ses kısıklığına yol açar. Selim urlar nadiren yutma zorluğu, kanama yapar. Çoğu zaman ameliyatla, ağız yolundan çıkarılabilir. Mevzii olarak radyum tatbiki de urun tedavisinde kullanılabilir.

 

Boğazın habis (kötü tabiatli) urları arasında en önemlisi kanserdir. En çok 40-60 yaş arasındaki erkeklerde görülür. Kanserin erkenden teşhis edilmesinin çok önemi vardır. İlk belirtisi ses kısıklığıdır. Yaşlı bir kimsede ortaya çıkabilecek böyle bir belirti dikkatle incelenmelidir. Ayrıca, yutma güçlüğü, kanama sayılı belirtiler arasındadır. Urun tabiatını ayırabilmek için önce ufak bir parça alıp mikroskopta bakmak gerekir. Bu muayene için parça almaya biyopsi denir.

 

Yalnız ses şeritleri üzerinde kalmış bir kanser ses şeridinin çıkarıl-masiyle büyük ölçüde iyi edilebilir. İlerlemiş vakalarda daha geniş bir bölgenin temizlenmesi gerekir. Hastanın durumuna göre ışın tedavisi de yapılır.

 

LARİNKS ÖDEMİ

 

Boğaz mukozasının (iç yüzü örten dokusunun) ödemi, yani şişmesi ses kısıklığına, solunum güçlüğüne, boğazda darlık hissine, boğucu öksürüğe, yutma zorluğuna yol açar. Başlıca sebepleri şunlardır: İltihap, difteri, travma (vurma, çarpma), irkiltici, zehirli gazlar, yakıcı sıvılar, ağır anjinler, verem, frengi, kanser, civardaki bir apse, iyotlu ilâçlar.

 

Tedavi sebebe göre yapılır. Boyna soğuk tatbik etmek, ayakları sıcak banyoya koymak faydalıdır. Boğulma yapabilecek ağır vakalarda derhal gırtlağı delmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...