Jump to content

Sinüzit - Burundan Sarı Sıvı Gelmesi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Burun çevresindeki sinüslerin iltihabına sinüzit adı verilir. Kemik içi boşluklar olan sinüsler'deki salgı/mukus ve akım/drenaj bozukluğu patolojiyi açıklar. Akut veya kronik seyirli olabilir.

 

AKUT SİNÜZİT

 

Akut sinüzit 'e bakteriler neden olur, çoğunlukla burun iltihabını (rinit) takiben gelişir. Araştırmalar, 200 soğuk algınlığından birinin sinüzit ile sonuçlandığını ortaya koymaktadır. Ateş, burun çevresinde hissedilen şiddetli baş ağrısı, burun tıkanıklığı, dikkati toplayamama, halsizlik vb. şikayetler vardır. Geniz arkasına akıntı da olabilir. Tedavi'de burun içinin yıkanması için serum fizyolojik (%0 de 9 'luk tuzlu su) uygulaması, antibiyotikler, burun açıcı ilaçlar/burun damlaları, su buharı, sıcak uygulama kullanılır.

 

KRONİK SİNÜZİT

 

Kronik sinüzit' te ise, olaya çoğu zaman eşlik eden allerji, burun etleri (polip), kemik/kıkırdak eğrilik vb. rahatsızlıklar vardır. Geniz arkasına akıntı, baş ağrısı, ağız kokusu, dikkatsizlik, burun tıkanıklığı gibi şikayetler ile sık olarak karşılaşılır. 3 aydan uzun süren sinüzit sorunları kronik hale gelmiş kabul edilir. Tedavide ilaç tedavisi denense de, çoğu zaman endoskopik olarak planlanan cerrahi tedavi gündeme gelir.

 

ESC(endoskopik sinüs cerrahisi; kamera, düz-açılı teleskoplar ve bazen de shaver adı verilen yumuşak doku temizleyici aygıt kullanılarak gerçekleştirilir. İdeal olan, sinüs ağızlarını rahatlatmak, hastalıklı dokuları temizlemek ve bu şekilde sinüslerin havalanmasını sağlamaktır. Hastalardaki şikayetlerin sıklık, şiddeti ve var olan problemlere göre cerrahi başarı değişebilir. Genel olarak, hastaların çoğunluğunda rahatsızlıkların sayı ve şiddeti,operasyon sonrasında azalır (%80-85 başarılıdır). Yoğun poliplerin temizlenmesi sonrası, allerjik burun iltihabı olan hastalarda ameliyat sonrası ilaç tedavisi önemlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...