Jump to content

Romanya 65 Bin Köpeğin İtlafına Onay Verdi


BlueCape

Önerilen Mesajlar

 

 

Başıboş köpeklerin saldırılarının artmasının ardından harekete geçen Romanya parlamentosu, 'iki hafta içinde kimsenin sahiplenmediği sokak köpeklerini' itlaf etme tasarısını 20 'çekimser' ve 23 'hayır' oyuna karşılık 226 'evet' oyuyla kabul etti

 

Romanya parlamentosu sokak köpeklerinin itlafına onay verdi.

 

“Sokaklardan toplanmalarının ardından iki hafta içinde kimsenin sahiplenmediği sokak köpekleri itlaf edilecektir”. Bu karar Bükreş parlamentosunda 20 “çekimser” ve 23 “hayır” oyuna karşılık 226 “evet” oyuyla kabul edildi.

 

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili tartışma Eylül ayı başlarında Bükreş’te sokak köpeklerinin dört yaşındaki bir çocuğu öldürmesiyle gündeme gelmişti.

 

Son zamanlarda başıboş köpeklerin insanlara saldırılarının artmasının ardından devlet başkanı Traian Basescu hükümetten bu konuyla ilgili tedbirler almasını istemişti. Hükümet ise sahipsiz sokak köpeklerinin itlafıyla ilgili yeni bir yasa çıkaracağını açıklamıştı.

 

Ancak gündeme gelen tartışmada hükümetin sokak köpekleriyle ilgili yeni bir yasa çıkarmasına gerek kalmadığı ortaya çıktı.

 

Yıllar önce parlamento tarafından bu konunun düzenlenmesiyle ilgili bir yasanın çıkarılmış olduğun anlaşılmasıyla, sonuçta yeni bir yasaya gerek kalmadan, eski yasanın yeniden düzenlenmesiyle nihai karar alınmış oldu.

 

Yeniden düzenlenen yasaya göre, eskiden bir hafta olan bekleme süresi, iki haftaya çıkarılıyor ve belediye başkanlarına, gerekli görürse bu süreyi uzatabilmesi için de yetki veriliyor.

Bükreş parlamentosunun bu kararı hayvan hakları temsilcilerinin protestosuyla karşılandı.

Parlamento önünde gösteriler yapan hayvan hakları koruyucuları kitlesel ve genel itlaf kararını “barbarca” buluyor ve ancak saldırgan hayvanların ve çok gerekli görülürse itlaf edilebileceğini savunuyor.

 

Tahminlere göre Bükreş’te 64 bin sokak köpeği bulunuyor.

 

Kaynak : Romanya'da 65 bin köpeğin.....

romanyaboskopek303294.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet, yazık hayvanlara. Köpek saldırıları da kötü ama başka bir cözümü yokmuymuş olayın.

Güzel bir konuya değinmişsin kardeşim hassasiyetim var böyle şeylere bir hayvanın yaşam hakkını elinden almak ta nedir itlaf etmek çare değil ki başka çareler de bulunur fakat bu insanoğlundan bazılarının ne kadar merhamet fukarası olduğunun göstergesidir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Köpeklerin ortalıklarda fazlaca olmaları sorun onların öldürülmesinede karşıyım, barınaklardada iyi bakılmıyorlar. Ama bunun bir çaresi olmalı İstanbuldada bazı bölgelerde çok çoklar. En iyisi kısırlaştırılmaları herhalde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

neslin tümünü kısırlaştırsınlar da nesli tükensin hayvancağızların nedir bu insanlardan çektikleri. demek ki her ülkenin böyle utanç tabloları var. insanoğlu en acımasız canlıymış bunu öğrendim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...