Jump to content

Bebeğin Uyutulması...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yeni bebeği olmuş anne ve baba için en zor şey, bir türlü uyumak bilmeyen bebeğin ağlamasına dayanabilmektir. Özellikle de saat gecenin üçüyse ve anne ve babanın da uykuya ihtiyacı varsa bu daha zordur.

 

Bebeğin uyumamasına birçok şey neden olabilir. Anne baba değişik yolları deneyerek bebeğin neden uyumadığını bulabilir.

 

Bebeği uykuya yatırdığınız halde hala ağlamaya devam ediyorsa ne yapabilirsiniz ?

Bebeklerin yatağa yatırılır yatırılmaz hemen gözlerini kapatıp mışıl mışıl uykuya dalacaklarını bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Bazı bebeklerin yatağa yattıktan sonra uyumaları için aradan yarım saat geçer. Bebeği uyanıkken yatağına yatırmak en iyi yoldur. Annesinin kucağında meme emerken uykuya dalan bir bebek yatağına yatırılınca yerini yadırgayabilir ve uyanabilir. Bebek altını kirlettiği, acıktığı veya karnı ağrıdığı zaman da ağlar. Bebek susadığı zaman da ağlayabilir. Havanın sıcak olması, bebeğin fazla giydirilmesi, hatta ağlaması bile bebeği susatır ve daha da çok ağlamasına neden olabilir. Kaynatıldıktan sonra soğutulmuş olan sudan biraz vererek yatıştırabilirsiniz. Bebeklerin çoğu kundaklanmış olarak uyumayı sever. Kundak onlara güven hissi verir. Hava sıcaksa battaniye yerine hafif ve pamuklu bir örtüyle kundak yapın. Ani Bebek Ölümü Sendromu'nu önlemek için bebeği her zaman sırtüstü yatırın ve başının çarşaf veya battaniyeyle kapanmamış olmasına dikkat edin.

 

Bebeği uyutmada yararlı olacak yöntemler

Bebeği sallayarak, hafif müzik çalarak, vücuduna masaj yaparak veya onu rahatlatacak bir banyo yaparak uyutmayı deneyebilirsiniz. Bebeğe masaj yaparken sessiz ve soğuk olmayan bir odayı seçin. Masaj yağı olarak bebek yağı yerine ılıştırılmış zeytin, badem veya zerdali yağlarını kullanabilirsiniz. Bebeği rahatlatmak için küvete ılık su koyun. Bebeği içine koymadan önce suyun ısısını kontrol edin. Sonra bebeği ılık suyun içine karın üstü koyun ve yüzüne su gelmemesi için başını elinizin üzerinde hafifçe kaldırın. Bebek bu şekilde suyun içindeyken onunla yavaş sesle konuşun. Bebeği hiçbir zaman küvetin içinde tek başına bırakmayın. Eğer yorgun değilseniz, uyuması için bebeği arabasına koyarak gezdirebilirsiniz. Yahut otomobille biraz dolaştırabilirsiniz.

 

Herşeyi denediğiniz halde bebek hala sakinleşmediyse ne yapabilirsiniz ?

Bebeğin ağlaması sizinle iletişim kurmaya çalışması demektir. Yoksa sırf sizi sinirlendirmek için ağlamaz. Yorgun ve sinirliyseniz bir süre için bebeğin sesini duymayacağınız bir yere gidin. Yorgunluğunuzun ve sinirinizin bebeğe vuracak veya onu sarsalayacak dereceye gelmesini önleyin. Bebeğe vurmak veya onu sarsmak bebeğe zarar verir hatta ölümüne neden olabilir.

 

Bebeğin ağlamasını duymamak için yanından uzaklaşmadan önce onu güvenceli bir yere bırakın. Sonra ya başka bir odaya gidin ya bir duş alın ya da bahçeye çıkın. Eşiniz veya bir arkadaşınız yakınlardaysa onlardan birinden yardım isteyin. Onlar bir süre için bebeğe bakarlarken siz biraz dinlenin veya yürüyüş yapın. Bebekten kısa bir süre için uzaklaşmanız sizi sakinleştirecektir. O anda yalnızsanız bir arkadaşınızı telefonla arayın.

 

Bebeğin ağlaması sizi endişelendiriyorsa ve bebeği yatıştırmakta güçlük çekiyorsanız bir sağlık görevlisi ile irtibat kurun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...