Jump to content

Hamilelikte Kanama Sebepleri Hakkında Bilgiler...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hamileliğin herhangi bir döneminde kanama meydana gelmesi ender görülen bir durum değildir, ancak nedeni ortaya çıkarılması gereken bir durumdur. Bazı durumlarda idrar yollarından gelen ya da hemoroid (basur) gibi durumlarda rektal (makat) yoldan kaynaklanan kanama anne tarafından gebeliğe bağlı kanama sanılabilir. Hamilelik kanamalarını, hamileliğin erken dönemlerinde ve geç dönemlerinde meydana gelmesine göre ikiye ayırabiliriz.

 

Hamileliğin erken dönemlerinde meydana gelen kanamalar:

 

Erken dönemde meydana gelen gebelikle ilgili kanamalar en sık ilk 12 hafta içinde görülebilmekle beraber 20. haftaya kadar görüle bilinir.

 

Düşük tehditi ve düşük (abortus imminens)

 

Gebeliğin en sık ilk 12 haftasında görülebilen bir durumdur. Görevi embriyoyu (gelişmekte olan bebeğin 8. haftaya kadar olan ismi) beslemek olan plasenta (bebeği besleyen organ) ve diğer yapılar bir kese şeklinde(gebelik kesesi), annenin rahim duvarına yapışır, bazen bu yapışma alanından sızıntı şeklinde kanamalar olabilir. Bu durumlarda ağrılı ya da ağrısız kanama olabilir ve sızan kan pıhtılaşarak parça şeklinde gelebilir. Yapılan muayene ile bebeğin iyilik hali değerlendirilmelidir. Eğer bebek canlı ise düşük tehdidi olarak değerlendirilir. Uygun tedaviye hemen başlanılmalıdır.

 

Dış gebelik (ektopik gebelik)

 

Gebelik kesesi eğer rahime değil de başta annenin tüpleri olmak üzere farklı yerlere yerleşirse dış gebelik den bahsedilir. İlaçlarla bazen de ameliyatla müdahale edilmesi gereken bir durum arz edebilir. Gebelik kesesinin büyümesi ile yerleştiği bölgeye göre iç kanama ve de kanama meydan getirir Bilinen bir gebelik de adet gecikmesi ile birlikte şiddetli ağrı, ani gelişen bayılma kansızlık, halsizlik (iç kanama?) gibi şikayetler varsa dış gebelik meydana gelmiş olabilir, acilen hastayı değerlendirmek gerekir.

 

Mol (üzüm) gebeliği:

 

Çok sık görülmeyen anormal bir gebelik türüdür. Rahim içi üzüm salkımına benzer patolojik yapılarla doludur. kanama ile beraber bu şekilde parçalar düşürmek mol gebeliği düşündürür. Muayene bulguları ve de biyopsi alarak teşhis edilen bir hastalıktır.

 

Rahim ağzı (serviks) hastalıkları

 

Rahim ağzında iltihap, erozyon(yara) ya da bir takım kanser öncüsü lezyonları atlamak için rahim ağzı da mutlaka jinekolojik muayene ile değerlendirilmelidir.

 

Hamileliğin geç döneminde meydana gelen kanamalar:

 

Bu kanamalar genellikle hamileliğin 20. haftasından sonra görülür. Hamilelik süresi dolduğunda rahim ağzındaki mukoid bir sıvının kanlı bir lekelenme şeklinde gelmesine halk arasında nişan gelmesi denir ve doğum eyleminin (ki bir süreçtir) artık başlamak da olduğunu gösterir. Yine bu dönem kanamalarında da kanamanın rektal yoldan ya da idrar yollarından gelip gelmediği değerlendirilmeli ve de rahim ağzı rahatsızlıkları da kontrol edilmelidir. Bu dönemde kanama ile başvuran ve acil olarak değerlendirilmesi gereken , anne ve bebek için hayati risk taşıyan iki rahatsızlığı ayırt etmek gerekir.

 

Plasenta previa:

 

Bebeği besleyen ve annenin rahim duvarına yapışan plasentanın, rahimin bebeğin çıkış yolu üzerine yapışması durumudur. Böyle bir durum saptanan gebelerin daha sık aralıklarla ve dikkatli izlenmesi gerekir, rahim kasılmalarının ya da aşırı bir kanamanın olduğu durumlarda bu hastalar acil olarak hekime başvurmalıdır.

 

Ablatio plasenta(plasentanın erken ayrılması):

 

Bebeği besleyen plasentanın annenin rahim duvarından erken ayrılması durumudur, , bebeğe giden kan akımı azalacağından acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

 

Gebeliğin hangi haftasında meydana gelirse gelsin kanama mutlaka bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı nın değerlendirmesi gereken bir durumdur. Kanamanın çok azalması ya da kendiliğinden geçmesi, doktor kontrolünden vazgeçmek için bir neden teşkil etmemelidir.

 

Op. Dr. Güçlü KALEAĞASI

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...