Jump to content

İspritizma Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ruhlarla bazı şartlar altında haberleşmenin mümkün olduğuna inanmayış ve bu amaçla yapılan denemelere verilen ad. Son yıllarda çok yaygın bir durum almaya başlamış ve ruh hekimler tarafından da tedavi amacı ile kullanılabilen bir yol olmuştur.

 

İspritizma deneyleri, çoklukla yuvarlak bir masa etrafında, bir medyumun hazır bulunmasıyla (ruhlarla ilgili olduğu sanısında olanlara medyum denir) yapılmaktadır. Bu deneylerde, belli ya da belirsiz bir ölünün ruhu toplantıya medyum tarafından çağrılır.

 

Geldiğini, masayı oynatmak ya da başka bir usulle haber veren ölü ruhuna, orada hazır bulunanlar, istediklerini sorarlar.

 

Ölü ruhu, bu sorulara, yine medyum aracı ile ya masaya konulan harfleri işaretle kelimeler yazdırmak suretiyle, yada başka bir usulle cevaplarını verir.

 

Çoğu zaman çok hayret uyandıran deneyler yapılmasına ve cevaplar alınmasına rağmen, bu önemli olayın özelliği hakkında kesin bir şey söylemek imkânı yoktur.

 

Bir çok gerçek bilim adamlarının ispritizma olayına inanmış olmalarının yanında, bu olaya inanmayanların da iddialarını doğrulayacak delilleri bulunmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...