Jump to content

Barınak Hayvanları Hakkında Yanlış Bilinenler


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ailenize yeni bir üye eklemek ve bunu zulüm yuvaları olan pet shoplardan yapmamak mı istiyorsunuz? Eğer sokaktan bir kedi ya da köpeği evinize almıyorsanız en iyi seçenek barınaktan bir dost edinmektir. Barınaklardan ya da sokaktan evlat edinilen bir kedi ya da köpek sahibi olmak hem birinin hayatını kurtardığınız için, hem de yardıma muhtaç bir canlıya yardım ettiğiniz için sizi mutlu kılar ve dostunuz sonsuza dek size minnettar olur.

 

Fakat bu kararınızı etrafta dolaşan efsaneler gölgeleyebilirler. Peki, bu efsaneler hangileri? Hep birlikte göz atalım.

 

Barınaktan alınan hayvanlar hastadır

 

Barınaktan alınan dostunuzun %100 sağlıklı olduğunu tabii ki iddia edemeyiz ama aynı durum pet shoptan ya da anneden alınan bir yavru için de geçerlidir. Üstelik barınaklardaki gönüllüler hayvanların sağlıklı olmaları için gerekenleri de yaparlar. Ayrıca barınaktan bir dost edinirken görevli kişilere evinize götüreceğiniz dostunuzun medikal geçmişini sorabilirsiniz.

 

Evine yeni bir dost götüren herkesin unutmaması gereken bir başka nokta da ne olursa olsun veterinerinize gidip rutin kontroller ve gereken ilaçları yaptırmanız gerektiğidir.

 

Barınaktaki hayvanlar bir nedenden dolayı oraya bırakılmışlardırlar

 

Popüler inanışın aksine, barınaktaki hayvanların orda olmalarının tek sebebi diğer arkadaşlarına göre daha şanssız olmalarıdır. Buraya terk edilen kedi ve köpeklerin büyük çoğunluğunun terk edilme sebepleri sahipleridir, kendileri değil.

 

Bir evcil hayvan seçerken yavruları tercih etmek daha akıllıcadır

 

Yavrular tabii ki çok şekerdirler ama sabır ve enerji de gerektirirler. Eğitimlerine en başından başlamak ve onlara uzun zamanlar ayırmak gerekir.

 

Pek çok insan daha büyük bir kedi ya da köpek evlat edinildiğinde aynı duygusal bağın kurulamayacağından endişe ederler ama aslında durum bunun tam tersidir. Tabii ki barınaktan aldığınız dostunuzun size ve yeni evine adapte olması için biraz süre geçmesine ihtiyacı olacaktır ama sevgi dolu ve sabırlı sahipler sayesinde bu süreci kolayca atlatırlar ve sizi koşulsuz bir şekilde sevmeye başlarlar.

Barınaktan alınan bir hayvanın huyunu asla bilemezsiniz

 

Bir barınaktan aldığınız evcil hayvanınız, barınakta nasıl davranışlar sergiliyorsa, evde de aşağı yukarı aynı davranışları sergileyecektir.

 

Barınaklarda safkan evcil hayvan bulunmaz

 

Bu pek çok insanın yanlış bildiği bir durumdur. Üstelik sanılanın aksine, günümüzde, git gide daha fazla safkan köpek barınaklara terk ediliyor. Özellikle bu aralar popülerliği son derece artan Golden Retrieverlar’dan barınakta pek çok yaş ve ırkta bulmak mümkün.

 

Çünkü popülerliği için alınan bu evcil hayvanların enerjik ve canlı kişiliği yanlış nedenlerle onları evlerine alan insanlara fazla gelmekte ve bu kişiler çözümü bu şekilde kalpsiz yöntemlerde aramaktadırlar.

 

Eğer illa safkan bir köpek arıyorsanız, bir değil belki birkaç barınak gezerek istediğiniz ırkı, büyük bir ihtimalle, bulabilirsiniz.

 

Karışık ırka sahip köpeklerin hastalıklara karşı daha dirençli oldukları ve daha uzun ömre sahip oldukları da araştırmalarca kanıtlanmıştır.

 

Ailenize eklemek istediğiniz yeni üyenizi barınaklardan ya da sokaklardan almayı tercih ederek hem ihtiyacı olan bir canı kurtarabilir, hem de pet shop terörüne ortak olmamış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...