Jump to content

Vaşak


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Vaşak Familyası: Kedigiller (Felidae).

 

koh7vxpubaq.jpg

 

Yaşadığı yerler: Sık kozalak ormanlarında.

 

Özellikleri:Yaban kedisine benzer, yırtıcı bir hayvan.

Boyu 130 cm kadardır. Kulak uçları püsküllüdür. Gece avlanır.

 

Ömrü: 15 yıl kadar.

 

Çeşitleri: Avrupa vaşağı, İspanya vaşağı, Kanada vaşağı, kızıl vaşak, çöl vaşağı, bataklık vaşağı gibi türleri vardır.

 

Kuzeye yakın sık kozalak ormanlarında yaşayan, kediye benzer, bir memeli. Boyu 65-130 cm kadardır. Ekseriya kuyruğu kısa, tüyleri uzun, kulakları sivri ve uçları bir demet tüyle biter. Tüy tutamları, sesin geldiği yeri, kesin bir şekilde tespit etmekte, anten gibi görev yapar. “Karakulak” olarak da bilinir. Postu kıymetlidir. Sırtı kül rengi ve kara beneklidir. Sinsi ve çevik bir hayvandır.

 

Gündüzleri ağaç dalları arasında veya kovuklarda gizlenir. Gece avlanmaya çıkar. Yalnız dolaşır. Ancak eşleşme dönemlerinde bir araya gelirler. Küçük memelileri ve kuşları avlar. Leş de yediği olur. Uzun bacaklarıyla iyi sıçrar, ağaçlara tırmanır ve yüzer. Rahatlıkla en yüksek ağaçların tepesine çıkarak kuşları yuvalarında avladığı gibi, samur, sincap ve yaban kedilerini de avlar.

 

Bazan ağaçların alçak dalları arasında pusuya yatarak geyik, karaca gibi av hayvanlarının geçmesini gözler. Gözüne kestirdiği zayıf ve cılızlardan birine saldırır. Bazan bir gecede 30-40 keçi ve koyun boğazladığı görülmüştür. Kanada vaşağı, güçlü ayaklarının altındaki post sayesinde rahatça kar üstünde hareket eder.

 

Hızlı koştuğunda tavşanları kovalayarak yakalar. Güney Asya'nın kurak bölgeleriyle Afrika'da yaşayan çöl vaşağının kulakları anormal uzunluktadır.

 

Toprak altında barınır, son derece çevik bir hayvandır. Kuzey Amerika ormanlarında yaşayan Kızıl vaşağın kulak uçlarında hemen hemen hiç püskül yoktur. Günümüzde yalnız İspanya'da yaşayan İspanya vaşağı kıymetli postu yüzünden çok avlanır.

 

Nesli tükenme tehlikesi geçirmektedir. Türkiye'de vaşak avlamak kanunen yasaklanmıştır. Vaşaklar, sıkıştırılınca, kedi gibi tıslar, pençe ve dişleriyle kendilerini korurlar. İnsanlara saldırgan değildir. Evcilleştirilerek av köpeği yerine kullanılabilir.

 

Ocak-şubat aylarında çiftleşirler. İki aylık gebelikten sonra dişi 2-4 yavru doğurur. Yavruların gözleri 12 gün sonra açılır. Diğer yılın eşleşme mevsimine kadar annelerinin yanında kalırlar. Bir yılda erginleşerek annelerinden ayrılırlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Rüyada Vaşak Öldürmek

   Rüyada Vaşak Öldürmek Rüyada vaşak öldürmek bir düşmanı yenmeye, rakibi alt etmeye ve rüyayı gören kişinin kendisinden zarar göreceği bir kişinin farkına varacağına ve gerekli önlemi alarak ondan kurtulmanın yollarına bakacağı anlamına gelir.

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Rüyada Vaşak Görmek

   [h=2]Rüyada Vaşak Görmek   Rüyada vaşak görmek, rüya sahibinin hep zengin bir hayatın hayalini kurduğuna, pahalı evlerin ve arabaların sahibi olmak istediğine, yokluğa ve fakirliğe tahammül edemediğine ve şimdiki şartlarından memnun olmadığına rivayet edilir. Kişi, eline geçen kazançtan yana mutlu değil demektir. Rüyada vaşak görmek, sahip olduğu şartlardan memnun olmayan fakat sanki bir eli yağda bir eli balda yaşıyormuş gibi görünmeye çalışan bir kimsenin varlığı ile açıklanır.[/h]

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Rüyada Vaşak Görmek

   Rüyada vaşak gören kimse, çevresine olduğundan farklı görünmeye çalışıyor demektir.   Rüyada vaşak gören kimse, çevresine olduğundan farklı görünmeye çalışıyor demektir.   Rüyada kürkünün çok para ettigi vasak denilen hayvani görmek, lükse fazla düskünlügünüz yüzünden servetinizin gittikçe küçüldügüne, biraz tasarruf etmezseniz ileride çok sikinti çekeceginize, etrafiniza toplanan dalkavuklardan sakinmaniz gerektigine yorumlanir.

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Bayağı Vaşak

   [FONT=sans-serif]Vikipedi, özgür ansiklopedi[/FONT] [FONT=sans-serif][TABLE="class: infobox biota, width: 1"] [TR] [TH="bgcolor: #B0C4DE"][IMG]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/51/Information-silk.svg/16px-Information-silk.svg.png[/IMG] [B]Bayağı vaşak[/B] [B][URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Korunma_durumu"]Korunma durumu:[/URL] [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Neredeyse_tehdit_alt%C4%B1ndaki_t%C3%BCrler"]Yakın tehdit altında (NT)[/URL] [/B][/TH] [/TR] [TR]

   , Yer: Hayvanlar Alemi

×
×
 • Yeni Oluştur...