Jump to content

Anaç Kutup Ayıları...


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Antarktika' nın soğuk iklimlerine alışık dişi kutup ayıları, eğer hamilelerse veya yavruları varsa kendilerine kar yığınlarının altında yuva yaparlar. yoksa yuvada yaşayamazlar.

 

Hamilelikler genelde kış ortasında son bulur. Doğduklarında tüysüz, kör ve çok küçük olan yavrular kışın ortasında doğduklarından, korunmaya ve barınabilecek bir yere ihtiyaç duyarlar.

 

Anne ayıların, yavruları için inşa ettiği bu barınaklar oldukça profesyonel bir şekilde oluşturulmuştur. Dişi ayılar tarafından yapılan, etrafının kar ve buzla kaplı olduğu yerin altındaki bu barınakta yavruların yaşamını kolaylaştıracak tüm detaylar göz önünde bulundurulmuştur.

 

Bu yuvaların genellikle birden birden fazla odası vardır ve kutup ayıları bu odaları yuvanın girişinden daha yükseğe yaparak odalardaki sıcak havanın girişten dışarı çıkması engellenmiş olur.

 

Anne ayı, yaşadığı barınağın tavanını 2 metre kalınlıkta örer. Tavanı kalın örmesinin sebebi; tavan kalınlığının iyi bir iletken olmasıdır. Dışarıdaki soğuk havayı içeri almamasıdır.

 

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda barınakların içindeki ısı ölçülmüş ve ilginç bir sonuçla karşılaşılmıştır. Bu araştırma yapılırken dışarıdaki ısı -30' a düşerken, içerideki ısı 2 veya 3 derecenin altına inmemiştir.

 

Bu ılık, korumalı ortamda anne ayı enerji depolar ve vücudundaki yağı proteine çevirerek hamilelik döneminde yavrularını besleyerek rahat bir hamilelik geçirir.

 

Yavruları doğduğunda ise soğuk hava şartlarına rağmen onlara sıcak bir yuva sunar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...