Jump to content

Arı Yetiştiriciliği - Arıcılık Malzemeleri


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Maske-Arıcı Maskesi:

Arıcı,bal arılarının bulunduğu kovanı açarken arıların saldırısına maruzkalabilir. Bunun için arıcı kovanı açmadan önce maskesini giyip tedbirini almalıdır. Halk tabiriyle arının sokmayanı olmaz. Sizi siz olun maskesiz arıyı konrtol etmeyin

 

Körük:

Arıcı, kovanı açarken maskeyi giymiş ,körüğünü yakmış olmalıdır. Körükten çıkan duman arıyı sakinleştirir,arı önceki hali gibi saldırgan olmaz. Arıyı duman,insanı iman yolageritirir demiş atalarımız.

 

Eldiven:

Arının ellerimizi sokmaması için eldiven takılır. Arıcı eldivenlerini taktığı zaman rahatça arısını kontrol etmiş olur.

 

Eldemiri:

Kovanın kapağını açtıktan sonra el demiri devreye girer. Eldemiriyle çerçeveleri kontrol için çerçeveleri(ramka),bazıları çıta der birinden ayırmak için , çerçeve üstü ve yanlarında oluşan fazlalık mumları temizlemek için eldemiri şarttır.

 

Temel Petek:

Bal üretimini artırmak ve petek yapımını kolaylaştırmak için ,hazır doğal balmumunun çerçeve teli ve mahmuz veya elektrikli ısıtıcı ile çerçevelere sabitleştirilen,işçi arı gözünün şekli balsılı olması,gözenekleri düzgün altıgen şekinlinde ince mum levhasıdır

 

Sır Tarağı:

Bal sağımı yapılırken arı kovanından alınan sırlanmış petekli balların sırı alınmadan bal süzme makinesine konulmaz. Sırlı peteklerin gözü kapalıdır.Sırı alındıktan sonra petekli bal sağılır.Petek bal dan sırı almak için sır tarağı kullanılır.

 

Mahmuz:

Temel peteklerin çerçeveler sabitlenmesi esnasında kullanılır.Saplı,dişli tekerlekli olup,tekerlek temel peteğin takılı olduğu telin üzerinden gezdirilir,tel ile temel peteğin yapışması sağlanır.

 

Regulatör:

Temel peteğin ve telin takılı olduğu çerçevede regulatördeki kablolardan temel peteğin teline elektirik verimesiyle tel ısınır temel petek ile telin yapışması sağlanır.

 

Çerçeve Teli:

Çerçevelere takılı olan levha şeklindeki temel peteği sağlamlaştırmak için çerçeler yanlarından delinip tel gerdirilir. Temel petek tele dayandırılır.

 

Bölme Tahtası:

Zayıf kolonilerde arılı çerçeve miktarı azdır.En son çerçeveden sonra bölme tahtsı yerleştirilir.Arının çerçeve olmayan yerlere geçişini engellemek ve arının çerçeve olan yerelerde kalmasını sağlamak ve arıyı sıcak tutmak için ağaçtan yapılan bir levhadır.

 

Ana Arı Izgarası:

Kuluçkalık ve ballık arasına yerleştirilen,başka bir ifadeyle kovanın birinci kat ve ikinci katı arasına yerleştirilen,ana arının ballık kata(ikinci kat) çıkmasını engellemek için plastik veye metalden yapılan levha şeklindeki ızgaradır.

 

Propolis Tuzağı:

Nektar akımın olduduğu zamanda çerevelerin üstüne konulan ızgaralı levhadır.

 

Ana Arı Kafesi:

Ana arısız kalmış kovanlara ana arı vermek için veya ana arının nakli için ana arının konulduğu-muhafaza edildiği kafestir.

 

Yemlik:

Yemlikler kayık yemlik ve kovan üstü olarak imal edilir.Arılara besleme yapmak için onların besinlerinin konulduğu ahşap,plastik ve metalden yapılan kaplardır.

 

Polen Tuzağı:

Arıların çiçeklerden topladığı çiçek tozlarını ,polenlerini kovana girerken kovana kurulan tuzakla alınmasıdır.

 

Bal Süzme Makinesi:

Kovandan sağılan petekli balların,manuel veya otomatik olarak çalışan kazanlara konularak balların süzüllmesini sağlayan kazandır.

 

Bal Dinlendirme Kazanı:

Sağılan balın kromdan yapılmış dinlendirme kazanına konularak balı iki-üç saat bekletilerek,baldaki mum kırıntıları ve balın köpüğü balın üstüne çıkmasını sağlayan kazandır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...